V říčce Lubině v Kopřivnici na Novojičínsku se rozšířil račí mor. Ochránci přírody to na konci loňského roku zjistili z uhynulých raků. Pro tamní populaci raků znamená nákaza vyhubení. ČTK to řekli zooložka Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří Klára Herzogová a Zbyszek Noga ze Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj.
V Česku už bylo zaznamenáno několik případů, kdy kvůli zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních druhů raků. Herzogová řekla, že v kraji už dříve byla nákaza prokázána ve Frýdlantské Ondřejnici, v Čeladence nebo Ostravici. Pravděpodobně se šíří z Odry.
Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky – rak signální, pruhovaný, červený a mramorovaný. „Dělají se genetické analýzy, odkud mor pochází. Většinou to vychází, že to je opravdu od invazivního raka pruhovaného,“ řekla zooložka. Kde se nákaza objeví, populace původních raků vyhyne. „Paradoxně ti raci, kteří to sem zavlekli nebo se sem nějakým způsobem dostali, jsou vůči této nákaze odolní. Naši raci kamenáč a říční jsou bohužel vnímaví,“ řekl Noga. V toku tak zůstane nepůvodní račí druh. „Ten invazivní rak s tím umí žít, je agresivnější, rychleji se množí, nevadí mu to. Náš na to není adaptovaný, takže na to bohužel umírá,“ řekla Herzogová.
Více informací zde.
Zdroj: ČTK