Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Záchranný program při migraci ropuch v Berouně

Již více než 30 let realizuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Berouně ve spolupráci s odborem životního prostředí MěÚ Beroun záchranný program při pravidelné jarní
Smyslem akce je pomoci obojživelníkům bezpečně překonat silnici při jejich hromadném tahu, který probíhá v březnu až dubnu, kdy se tito živočichové probouzejí ze zimního spánku a vydávají se do místního rybníčku za účelem rozmnožování. Stovky žab jsou k této pouti vedeny instinktem a snaží se ke svému cíli dostat přes všechna nebezpečí, která jim cestou hrozí. Největším z nich jsou právě vozovky, kde pod koly aut končí velké množství těchto stále vzácnějších živočichů. V Brdatkách se jedná především o ropuchy obecné, jejichž samice do vody nakladou stovky vajíček. Samci je oplodní a později se z nich vylíhnou pulci.
Ochránci přírody proto budují v období tahu obojživelníků na vhodných místech záchytná zařízení. Zde se jedná asi o 300 m dlouhou umělohmotnou fólii. Po jejím obvodu jsou místy do země zapuštěna plastová vědra. Žáby kolem zábrany procházejí a padají do instalovaných nádob. Ochranáři je potom pravidelně ráno a večer kontrolují a chycené ropuchy přenášejí do rybníku. Aby žáby bez úhony přečkaly čas strávený v nádobách a nesužovalo je např. sluníčko, dávají ochránci na dno suché listí nebo trávu.
Více informací zde.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze