Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Život na pastvinách

Koňským vysloužilcům umožňuje Farma Křivce na Plzeňsku klidné stárnutí

Nedaleko Bezdružic v okrese Tachov si před dvanácti lety Jiří Bock s manželkou založili Rodinnou farmu Křivce. Původní plán byl jezdit se na farmu rekreovat, po čtyřech letech a několika rekonstrukcích se ale z místa stala koňská farma, kde mohou bývalí sportovci zestárnout. S pořízením potřebných strojů, které nemají ani mnozí zemědělci, majiteli Bockovi pomohla místní akční skupina Český Západ.

Celkem dvacet koní chová Jiří Bock na velkých pastvinách umožňujících dostatečný pohyb. „Pastviny jsou rovinaté i kopcovité v nadmořské výšce 600 metrů. To je ideální prostředí pro chov koní. Ti se díky tomu výborně pohybově rozvíjejí a nemají dýchací nebo pohybové problémy,” říká Jiří Bock. Když koně nemohou už kvůli vysokému věku či zdravotním komplikacím závodit, může se jejich novým domovem stát právě farma Křivce.

Spolupráce S MAS

Díky spolupráci s místní akční skupinou mohl majitel Bock pořídit několik strojů, jako je malotraktor, čelní nakladač, sekačky a obraceče, které jsou nezbytné pro úpravu pastvin. „Výhodou spolupráce s místní akční skupinou je to, že vám pomůže s administrativou nebo komunikací se Státním zemědělským intervenčním fondem, což je nezbytné při získání dotace na pořízení techniky. Pokud bych o dotaci žádal běžným způsobem, tedy bez podpory MAS, z celostátního programu, měl bych mnohem menší šanci na úspěch,” dodává Bock. Farma díky této podpoře mohla přestat být závislá na ostatních zemědělcích a majitelé si sami mohou pro své koně připravovat kvalitní seno.

Starost a péči o své okolí zdědil Bock po rodičích, kteří ve vesnici založili občanské sdružení Martinus a společně s místní akční skupinou zachránili kostel. Díky dotacím zrestaurovali dřevěný inventář a zrenovovali přilehlé okolí. Vznikl tak komunitní prostor, kde se konají svatby nebo dětské tábory.

Techniku zakoupenou z dotací pro svou farmu využívá Bock také pro úpravu veřejných prostranství obce Křivce a nedalekých Bezdružic. „Jiří Bock společně s manželkou díky svým aktivitám výrazně pomáhají ve vesnici Křivce udržet život. Z pozice starosty, kterou jsem téměř dvacet let do podzimu 2018 zastával, jsem se vždy snažil aktivity pana Bocka a jemu podobných velmi podporovat. Pan Bock podporu od města Bezdružice vrací formou údržby veřejných prostranství převážně v samotných Křivcích,” říká Jan Soulek, bývalý starosta Bezdružic a předseda místní akční skupiny Český Západ spadající pod Národní síť místních akčních skupin ČR. A dodává: „Osobně velmi oceňuji nelehkou práci soukromých zemědělců a jsem velmi rád, když se na venkově usadí mladá rodina se snahou rozvíjet zdejší prostředí.”

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze