Zlínský kraj opět podpoří obnovu lidové architektury

Publikováno: 20. 3. 2021Cca 1.8 min četbyKategorie: Kraje, Zlínský kraj
SDÍLET

V letošním roce udělí Zlínský kraj ocenění Lidová stavba roku za příkladnou obnovu lidové architektury. S uznáním je spojena finanční odměna 50 tisíc korun. Návrhy je možné na krajský úřad podávat do konce dubna.
Rada Zlínského kraje schválila výzvu k předkládání návrhů vydařených rekonstrukcí objektů lidové architektury. „V této iniciativě vidím velký význam pro zachování kulturního dědictví našeho regionu, protože mnohé stavby, které dotvářejí vzhled venkovských sídel i krajiny, by bez citlivého přístupu vlastníků buď zcela zchátraly, nebo by radikální modernizací naprosto ztratily svůj charakter a původní hodnotu,“ řekla radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu. Jak dále uvedla, nejedná se zdaleka jen o stavby, které mají statut kulturní památky či památky místního významu. „Mohou to být i ´obyčejná´ obydlí, výrobní a hospodářská stavení, domy, statky, salaše, stáje, sklepy, stodoly, mlýny, pekárny, kovárny, sušírny a nominovat lze i různé drobné kapličky, zvonice, Boží muka a podobně,“ upřesnila radní Fišerová.
V minulém roce Zlínský kraj soutěž nevyhlašoval vzhledem k pandemii COVID a mnoha souvisejícím nejasnostem, letos však chce opět navázat na tradici založenou již v roce 2008. Návrh na ocenění může na krajský úřad – Odbor kultury a památkové péče – poslat buď přímo vlastník objektu, nebo kdokoliv jiný, ovšem se souhlasem majitele. V roce 2019 získal titul Lidová stavba roku Zlínského kraje venkovský dům č. p. 74 a sušírna ovoce v Rokytnici u Vsetína.
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější