Změny v dopravní obslužnosti ve Středočeském kraji

Publikováno: 21. 1. 2022Cca 1.6 min četbyKategorie: Kraje, Středočeský kraj
SDÍLET

Rada Středočeského kraje schválila uzavření smluv o zajišťování a financování dopravní obslužnosti s 310 obcemi z více než tisícovky, které budou do systému spolufinancování dopravní obslužnosti v kraji zapojeny. Obce se tak budou na zajišťování dopravní obslužnosti finančně podílet, a to na základě spravedlivého a transparentního poměru spolufinancování.

Obcím byl nový plánovaný koncept představen již v první polovině předchozího roku.

„Nově navržené standardy nastavují spravedlivý a transparentní poměr spolufinancování dopravní obslužnosti ve středních Čechách pro obce, města i kraj. Do této doby nebyla výše příspěvků ze strany obcí a měst sjednocená. Některé přispívaly více, jiné méně, několik set obcí dokonce vůbec,“ vysvětluje radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký. 

Do konce roku 2021 totiž byla dopravní obslužnost ve Středočeském kraji zajišťována na základě smluv uzavřených jak samotným krajem, tak i jednotlivými obcemi a dobrovolnými svazky obcí přímo s dopravci. Samotné smlouvy poté uzavírá příspěvková organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK).

Nová pravidla zohledňují nejen počet obyvatel obcí, které jsou linkami obsluhovány, ale také význam linky na obslužnosti lokality a četnost nabízeného spojení. Obce se nově podílejí i na financování železniční dopravy, na kterou doposud nepřispívaly vůbec.

Zdroj: Středočeský kraj

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější