Zpracování odpadu po tornádu bude stát téměř 300 milionů korun

Publikováno: 27. 7. 2021Cca 1.3 min četbyKategorie: Jihomoravský kraj, Kraje
SDÍLET

Po živelní katastrofě nebývalého rozsahu, která zasáhla koncem června Hodonínsko a Břeclavsko, zůstalo v 5 obcích a jejich okolí přibližně 210 000 tun odpadu.
Hasiči a vojáci ho soustředili na 3 skladových deponiích. Krajští radní dnes rozhodli o výběru dodavatele – zpracovatele odpadu a také o podání žádosti o poskytnutí podpory ve výši 285 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí ČR.
„Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích – Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.
Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. „Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci,“ doplnil na závěr hejtman Grolich.
Zdroj: Jihomoravský kraj

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější