Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

Letošní Alejová slavnost proběhne v sobotu 22. dubna v Bruntálu. Nenechte si ji ujít!

22. 4. 2023
Bruntál

Přijměte pozvání na Alejovou slavnost, která proběhne v sobotu 22. dubna 2023 v Bruntálu. Důvod je nasnadě. V anketě o nejkrásnější Alej roku 2022 totiž zvítězila Lipová alej na Uhlířském vrchu, která tvoří přirozenou dominantu tohoto města. A důležité místo má i v srdci jeho obyvatel.

Každý z nás se zde rád prochází a těší se z krásy přírody. Lípy se s jarem probouzejí a včely nám hrají úžasný koncert, v létě se schováváme ve stínu lipových listů a podzimní alej nás láká na zářivé barvy. A zimní alej? Ta je dokonale fotogenická.” komentuje výhru Ing. Pavlína Konečná z bruntálské radnice.

Lipová alej je tvořena čtyřmi řadami a byla vysázena v 18. století. Velkou zajímavostí je, že vyrůstá na svahu sopky. Uhlířský vrch je totiž jedna z nejmladších vyhaslých sopek v České republice. Do ankety Alej roku byla nominovaná už dvakrát. Nejkrásnější alejí České republiky se stala až na potřetí a díky ní a všem, kdo se o ni starají, se po osmi letech tento titul vrací do Moravskoslezského kraje.

Město Bruntál si toho velmi váží, a proto kromě pravidelné údržby a péče, chystá letos její inventarizaci s odborným průzkumem na netopýry a dřevokazné houby. Každý strom aleje také získá rodný list a v katastru nemovitostí díky tomu bude zápis o druhu lípy, jejím stáří, obvodu kmene, provedeném zásahu a plánu péče do dalších let. Stromy jsou staré cca 250 let.

Ze srdce přeji vítězství Lipové aleji na Uhlířském vrchu a městu Bruntál. Zaslouží si to za svojí píli, a to nejen v anketě, kde sháněli hlasy od prvního až do posledního dne. Město je dobrým příkladem pro ostatní, jak o staré aleje pečovat. Starají se zde o staleté stromy s pečlivostí a pozorností, kterou si zaslouží. Jedním ze smyslů ankety Alej roku je vyzdvihnout výjimečná místa v České republice, které jsou důležitou součástí krajiny, pro okolní přírodu, a také pro místní lidi. Město zde pořádá mnoho zajímavých akcí a jsem moc potěšena, že Alejová slavnost se k nim zařadí. Díky těmto místům a aktivitě lidí se stává historie živou přítomností.” říká Denisa Hronová, koordinátorka ankety Alej roku z organizace Arnika.

Součástí slavnosti bude také předání cen nominantovi vítězné Aleje. Ten obdrží jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go.

Program Alejové slavnosti 22.4.2023

  • 14:00 odhalení pamětní cedule na začátku aleje, symbolické zahájení ročníku Alej roku 2023
    – Krátké slovo odbornice organizace Arnika na ochranu stromů v krajině Marcely Klemensové
    – Krátké slovo místostarosty Bruntálu Radka Zatloukala
  • 15:00 koncert Arnošta Svobody (saxofon) a výstava Aleje kulturní a přírodní dědictví naší krajiny v kostele Panny Marie Pomocné na saxofon
  • 16:00 předání ceny

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají např. tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech.

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ.

Pro více informací kontaktujte Denisu Hronovou koordinátorku ankety Alej roku (denisa.hronova@arnika.org ,+420 770 125 434) nebo tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče (lubos.pavlovic@arnika.org, +420 606727942).

Více o anketě Alej roku: www.alejroku.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze