Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruch

Jihočeský kraj chce zpřístupnit přírodní památku Orty

Orty jsou bývalý kaolínový důl a přírodní památka v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Právě s těmito obcemi, Správou jeskyní České republiky a Regionální rozvojovou agenturou jižních Čech podepíše Jihočeský kraj v dohledné době memorandum, ve kterém stvrdí společný zájem připravit a zpřístupnit Orty jako turistický a vzdělávací areál.

„Jihočeský kraj není jen Hluboká a Krumlov. U nás existuje množství památek, které si zaslouží pozornost. V případě Ortů i záchranu.Věřím, že když se na náměstí v Českých Budějovicích zeptáte deseti lidí, co to jsou Orty, tak bude devět z nich kroutit hlavou. Stejně tak když se zeptáte, kde se v okolí města těžil kaolín. A přitom plocha dolu je zhruba 12 ha, což není tak úplně málo,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Důlní dílo Orty vzniklo v druhé polovině 19. století. Jejich vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle. Surovinou byl právě kaolín dobývaný a plavený na Borku v dole Orty. Po technologické stránce se jedná o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů. Svým významem překračuje měřítko regionu a lze konstatovat, že na území České republiky nemá obdoby. Důl tvoří velké množství chodeb různé šíře (průměrně 1,5m) a výšky (až 5 m) a dosahuje délky téměř šesti kilometrů. V plánu je zpřístupnění důlního díla Orty návštěvníkům včetně vozíčkářů, budova se zázemím, cesty pro pěší anebo třeba parkoviště. Samozřejmostí bude osvětlení podzemních prostor. Součástí projektu je i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky.

„Jsme teprve na začátku celého procesu. Přesnou cenu zatím nelze stanovit, ale budeme se pohybovat v řádu desítek milionů. Stejné je to i s časovým rámcem projektu. Díky aktivnímu přístupu obcí Hosín, Hrdějovice a Borek se nám podařilo najít společnou dohodu o možné realizaci a získat dlouhodobou bezplatnou výpůjčku potřebných pozemků, která je pro přípravu projektu a případnou realizaci naprosto nezbytná a v minulosti vždy snaha o zpřístupnění na tomto skončila. Čeká nás opravdu hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí,“ uzavřel Talíř.

Zdroj: Jihočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
247

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze