Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruch

  Písek žije svým tempem

  Jihočeské město usiluje o to, aby cestovní ruch podpořil udržitelný rozvoj

  V rozhovoru se starostkou Písku Evou Vanžurovou se věnujeme letošnímu magickému 777. výročí založení tohoto jihočeského města, historického klenotu na kdysi zlatonosné řece Otavě. Má nejen krásné památky, ale i příjemnou atmosféru, která je dána i umístěním v půvabné, mírně zvlněné krajině. A hned na začátku je na místě říct: Kdo chce zažít adrenalin a hlučnou zábavu, ať jede třeba dál k jihu na Lipno. Ten, kdo si potřebuje odpočinout, nabrat síly, užít si klid i romantiku, je v Písku na správné adrese.

  Paní starostko, chcete tuto základní charakteristiku města doplnit?

  Na menší města je stále nahlíženo jako na maloměsta a toto označení mívá pejorativní nádech. Já to tak nevidím. Na tom, že Písek jako menší město žije desítky let v klidném tempu, není nic špatného. Jeho centrum nikdy nezatěžovaly davy turistů a zdejší rezidenti tak netrpí jejich aktivitami, jako např. v Českém Krumlově nebo Českých Budějovicích. Písek je ale také moderní, živé a stále se rozvíjející město, které si dokázalo udržet svou malebnou tvář a historický kolorit, a tak je také propagujeme.

  K městu máte evidentně silný vztah…

  S Pískem mám spojený svůj rodinný i profesní život. Narodily se tu, vyrůstaly a vystudovaly mé děti a mnoho let jsem vyučovala nejdříve na zdejší průmyslové škole a následně na Základní škole Edvarda Beneše. Na ní jsem před nástupem do funkce starostky po komunálních volbách 2014 vykonávala i funkci ředitelky, takže s vedením většího kolektivu lidí jsem měla zkušenosti. Na úrovni školy jsou rozhodování a realizace akcí rychlejší a pružnější než na radnici, ale i tam je důležité, aby se člověk nebál přijmout rozhodnutí a nést za ně plnou odpovědnost.

  To zní jako dobré krédo pro práci ve veřejné správě.

  Po nástupu do funkce starostky jsem v prvé řadě chtěla odpolitizovat správu města a vést ji k řešení problémů jeho obyvatel, což se nám snad daří. Jsem přesvědčena, že vztahy ve vedení městského úřadu jsou dobré, velmi pracovní a také přátelské a férové. S plnou odpovědností říkám, že si i věříme. Také s většinou píseckých zastupitelů má vedení radnice korektní vztahy, snažíme se jednat otevřeně, problematické body předjednávat, a pokud se dohodneme na společném postupu, dané slovo platí.

  Návštěvníci tedy přijedou do města s dobrou atmosférou?

  Jako každé město a obec chceme, aby se zde cítili dobře. Aby měli k dispozici kvalitní služby, ale i možnost kulturních aktivit, o jejichž rozvoj dbáme a jichž jsme štědrým donátorem. V posledních letech se také zaměřujeme na postupné rozšiřování sportovních a volnočasových aktivit jak v samotném městě, tak i kolem řeky Otavy a v Píseckých horách. Za důležité považuji, že se nám v roce 2016 podařilo zapojit do nového systému turistických oblastí a naše turistická oblast Písecko-Blatensko nám pomáhá jak v rozvoji turismu, tak v distribuci návštěvníků do širšího území, aby cestovním ruchem nebylo přetížené město. Je podle mého názoru dobře, že se naše destinační společnost zaměřuje především na udržitelný rozvoj turismu, a nikoliv na permanentní růst. Ten je – jak se v minulých letech ukázalo – spíše cestou do pekel.

  Pro jakou cílovou skupinu návštěvníků je Písek jako destinace optimální?

  Jsou to hlavně individuální turisté a rodiny s dětmi. Tomu také odpovídá skladba ubytovacích zařízení a jsem ráda, že Písek zůstává městem letních bytů, jakým byl i dříve. Je také vhodným výchozím místem pro výlety po okolí, vždyť v dosažitelné vzdálenosti jsou např. hrad Zvíkov, zámky Orlík, Blatná a Lnáře. V blízkosti stojí novogotický zámek Vráž s lázeňskou tradicí, funkcionalistickým léčebným pavilonem a nádherným parkem, v okolí jsou i krásné rozhledny a hlavně půvabná a současně dynamická krajina, nezasažená průmyslem ani intenzivním zemědělstvím.

  Myslím, že naše turistická oblast nyní patří k největším tahounům systému krajského řízení cestovního ruchu, a loňské spojení Písecka s Blatenskem to jen potvrzuje.

  Je co zlepšovat? Všimli jsme si jistého nepořádku a poškozeného osvětlení v místech kolem historických hradeb…

  Je to tak. Rekonstrukce celého okruhu kolem hradeb byla míněna hlavně jako rozšíření klidových zón a odpočinkových míst pro turisty i místní. Občas se zde ale setkáváme s vandalismem a místa návštěvníky spíše odpuzují. Je smutné, že je to často „práce“ mladých lidí, leckdy i z jiných měst. Bohužel nemáme a nebudeme mít dostatek prostředků, abychom na každé takto problematické místo postavili strážníka. Sázím na vnímavost občanů, jejich komunikaci mezi sebou i nahlašování přestupků městské policii. Snažím se tento přístup podporovat, ale je to běh na dlouhou trať.

  Co mi také kazí radost, je osud Orlické přehrady, která se potýká s kvalitou vody a v posledních letech i s jejím nedostatkem.

  Co naopak povodně 2002?

  Před lety nám řeka ukázala sílu a to, proč naši předkové v některých lokalitách nestavěli. Nad řekou položené historické centrum v podstatě škodu neutrpělo, ale slavný Kamenný most si to vybral i za něj. Snad jen díky jeho rekonstrukci, provedené těsně před povodněmi, kdy byl prakticky přišroubován ke kamennému podloží, stále stojí. Z památek byla ještě výrazně zasažena Křižíkova Městská elektrárna, pietní park sv. Trojice a nedaleko stojící Základní škola T. G. Masaryka. Obnova města byla tehdy rychlá také díky vzepětí občanů a firem, ale i mnoha dárců z celé republiky. Stovky dobrovolníků a vojáků nám pomáhaly uvést město do pořádku a už v roce 2003 návštěvníkům města mnohde ukazovaly jen cedulky, kam až voda vystoupala.

  Jak jste se poučili z nedávné pandemie?

  Pro vedení města, krizový štáb, složky integrovaného záchranného systému, městské i neziskové organizace to byla velká zkouška z hlediska logistiky, organizace, zajištění bezpečnosti, ochrany a informovanosti občanů. Z mého pohledu dopadla na výbornou a radost mi navíc udělala disciplinovanost občanů, kteří dodržovali všechna nařízení, nabízeli pomoc a projevili smysl pro občanskou společnost a solidaritu, a to i při spontánní výrobě roušek a dalších ochranných prostředků. Přestože jsme v prvních týdnech byli krizi doslova vydání napospas, podařilo se ji zvládnout. Dnes už víme, že naše krizové plány byly velmi dobře zpracované. Máme štěstí, že na úřadě v krizovém řízení pracuje Aleš Kudlák, vynikající odborník s velkými zkušenostmi.

  Na závěr vaše přání sobě, městu i jeho obyvatelům a návštěvníkům?

  Je to hlavně zdraví, a to nejen v rovině osobní, ale i města. Jde nám o město zdravé, čisté a zelené, ve kterém žijí spokojení lidé s možností pracovat, odpočívat a bavit se. To je alfa a omega mého snažení, ale je nutný i vklad obyvatel, včetně těch mladších. Současná generace je kovaná v kritickém myšlení a od druhých očekává vždy vysoký standard ,tak bych si přála , aby nás všechny přestálá zdravotní i ekonomická krize poučila. Abychom si trochu přeskládali žebříčky hodnot a byli pokornější, ohleduplnější k přírodě, ke svým obcím a městům, ale i jeden k druhému.

  Kdo je Eva Vanžurová

  Od poloviny 70. let vyučovala nejdříve na Základní škole v Protivíně, dále na písecké průmyslovce a na Základní škole Edvarda Beneše v Písku. V roce 2002 se zde stala ředitelkou a získala bohaté zkušenosti vedoucího pracovníka. V komunálních volbách 2014 úspěšně kandidovala do zastupitelstva za hnutí Jihočeši 2012 a počtem 18 hlasů z 27 byla zvolena starostkou Písku. Tento post v dalších volbách 2018 obhájila.

   

  Autor: Radomír Starý

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  438
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1257
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze