Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchPamátky a kultura

Pohled z nebe

i místa důvěrně známá mohou skrývat mnoho dosud nepoznaného

Lákají vás toulky uličkami starobylých měst, poznávání královské historie naší země a nečekané zážitky? Neváhejte a vydejte se do Středočeského kraje!

Po stopách králů a světoznámých architektů

Činy a odkazy starobylých panovnických rodů se promítly do vzhledu krajiny i atmosféry měst a obcí středních Čech a dodnes utvářejí jejich ráz výrazněji než v jiných koutech naší země. Životem tady dodnes pulzuje hned několik královských i komorních měst. Jedním z nejnavštěvovanějších je bezesporu město s nejdelším názvem: Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Zatímco Stará Boleslav je kolébkou české státnosti a nejstarším poutním místem v Čechách, sousední Brandýs nad Labem si oblíbili králové i císaři a stejnojmenný zámek v jeho centru patří mezi nejvýznamnější středočeské renesanční památky.

Při toulkách prastarými uličkami Kutné Hory pochopíte, proč bylo toto město nazýváno stříbrnou pokladnicí českého království. Užasnete nad nádherou gotického chrámu sv. Barbory i nevídaným duchovním poselstvím katedrály Nanebevzetí Panny Marie v sousedním Sedlci, v němž se v podzemní kapli na blízkém hřbitově skrývá proslulá kostnice. Návštěva Libic nad Cidlinou, Levého Hradce, Libušína nebo Budče bude cestou do naší nejstarší minulosti, kdy se Přemyslovci teprve stávali vládnoucím rodem.

Po stopách Karla IV. se vydáte na Karlštejn, Křivoklát nebo Točník, ale vynechat byste neměli ani zříceniny přemyslovských hradů Vrškamýk či Týřov. Věděli jste, že právě tady byl vězněn jeden z nejmocnějších mužů 14. století Jindřich z Lipé? V centru pozornosti cestovatelů stojí i nádherné zámky přinášející svědectví o umu světoznámých architektů. Dílo mistra Alliprandiho umocněné sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna budete obdivovat ve Veltrusech, křehkostí až dojímavou vás zasáhne pohled na klenot empírové architektury – zámek Kačina, za romantikou 19. století se vydáte na Konopiště. Barokní perlou středních Čech je nazýván zámek Jemniště, který je dílem Františka Maxmiliána Kaňky, jeden z nejkrásnějších renesančních zámků objevíte v Nelahozevsi. Ujít si nesmíte nechat ani okouzlující scenérie, které vám popřeje pohled na hrad Český Šternberk, za trochou tajemna se vypravte na hrad Krakovec nebo do Zruče nad Sázavou.

Potěšení nejen pro rodiny s dětmi

Nejen milovníci historie si ve středních Čechách přijdou na své. Nezapomenutelnými chvílemi se stanou toulky křivoklátskými lesy, dramatickými údolími Sázavy a Vltavy nebo Zlatým pruhem české země, kde se jako modrá stužka vine řeka Labe. S dětmi se vypravte třeba do aquaparku Čestlice nebo do unikátního zábavního parku Mirakulum, romantiku plnou skal, mostů a tunelů zažijete při projížďce legendárním Posázavským Pacifikem, který vás zavede až do kraje Josefa Lady a kocourka Mikeše. A pokud vás láká nahlédnutí do tajuplných hlubin země, pak vězte, že nejen světoznámé Koněpruské jeskyně, ale i starodávné štoly stříbrných a zlatých dolů nebo proslulé vápencové lomy Velká a Malá Amerika jsou pro vás tím pravým.

Knihy představují kraj nejen z nebe

Středočeský kraj je vskutku nádherný a vy máte jedinečnou příležitost seznámit se s ním i z pohodlí domova prostřednictvím unikátních leteckých pohledů. Stačí prolistovat již vydanými knihami leteckých fotografií Říčansko a Brandýsko, Benešovsko, Kutnohorsko, Mladoboleslavsko a Mělnicko z nebe. Přípravy dalších titulů, které představí i ostatní středočeské regiony, jsou v plném proudu stejně jako nová edice knih nazvaná Čarovné Česko, která vám krásy naší země představí prostřednictvím těch nejkrásnějších a nejmagičtějších fotografií od nadšených regionálních fotografů. Do tvorby těchto knih se můžete zapojit i vy, a to jak příspěvkem do textové části, tak i vlastními fotografiemi.

Více informací naleznete na www.cbs-cesko.cz nebo na telefonu +420 773 294 445.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze