Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruch

Trosky, unikátní dominanta Českého ráje

Mezi českými hrady patří trosky tradičně k nejnavštěvovanějším

Trosky jsou velice zvláštní a výjimečné, je to sopka se dvěma čedičovými sopouchy. Na čedičové vyvřelině a v sedle mezi jejími komíny byl koncem 14. století nejspíše Čeňkem z Vartemberka vystavěn hrad, dnes zřícenina. Na čedičových sopouších jsou dvě známé věže, Panna a Baba, a mezi nimi se nachází zbytky hradního paláce. Na světě je jediné podobné místo – Le Puy-en-Velay ve Francii. Jsou to dvě čedičové vyvřeliny, na jedné z nich stojí obrovská bronzová socha a na druhé je kostel. Je to památka UNESCO. Na rozměrné vyvřelině, která ale nepřipomíná sopku, stojí i Edinburský hrad ve Skotsku.

„Vyvřelých kopců máme v Českém ráji spoustu, na některých kdysi stávaly i hrady, ale Trosky jsou skutečným unikátem,“ říká kastelán hradu Lubomír Martínek. Při pohledu z věže Baby máme při pěkném počasí jako na dlani nejen část Českého ráje, ale i poměrně vzdálený Ještěd nebo hrad Bezděz.

Z nejvyššího místa na Babě je za dobré viditelnosti vidět až třetina Čech. Dalekohledem dohlédnete až do Poděbrad, Městce Králové, Jizerských hor a Krkonoš, Českého středohoří a na Říp.

Návštěvnost hradu Zatím poloviční

Hrad Trosky, který v nejvytíženějších letních měsících navštíví i více než 2 000 lidí denně, nyní zatím není ani na polovině obvyklé jarní návštěvnosti. „Počet návštěvníků je zatím slabý, otevírali jsme 11. května, jenže od té doby téměř každý den pršelo. Zatím máme průměr sto lidí denně, což je hodně málo. Touhle dobou tu bývá obyčejně alespoň tři sta lidí,“ vypočítává Lubomír Martínek. Výrazně menší počet návštěvníků se odráží i na tržbách, které jsou zatím asi o polovinu menší než obvykle. „Doufáme, že se počasí umoudří, školy ale nejspíš už nepřijedou a také hranice jsou zatím zavřené. Byly zrušeny i zájezdy seniorů. Chybí mnoho Poláků a Němců, kteří na Troskách obvykle tvoří asi polovinu návštěvníků. Proto je pro nás důležité, aby cizinci mohli cestovat bez omezení. I když se pro Čechy hranice otevřou co nejdříve, myslím, že domácí turistický ruch bude letos převažovat. Všechny zájezdy do zahraničí se už nestačí prodat, lidé hodně objednávají místní ubytování. Pokud vím, všechny kempy v Českém ráji jsou plné na celou sezonu. Proto doufám, že v létě nebudeme mít o lidi nouzi,“ říká kastelán.

Trosky lákají i kulturním programem

Stejně jako v minulých letech, je na letní měsíce připravený zajímavý program. „Zatím jsme nemuseli zrušit žádnou plánovanou akci. Povolený počet 300 lidí, později 500 lidí, bychom měli splnit. Budeme mít tradičně letní kino – Troskino, letos opět na téma staré české pohádky, muzikál Noc na Karlštejně, představení s lanochodci, bude několik koncertů: benefiční koncert metalu, technoakce, pop rock koncert, koncert Big bandu i cikánská muzika.

Být kastelánem není jednotvárná práce

Sedáme si ke stolku u nového kiosku, který nenápadně přiléhá ke hradební zdi, abychom si mohli povídat. Lubomír Martínek je kastelánem na Troskách už více než tři roky. „Práce mě stále baví, i když je dost náročná, hlavně psychicky, protože stále přibývá papírování. Musím dělat účetnictví, provozní ekonomiku, personalistiku a další papíry, takže můj stůl je papírů tak plný, že z něj není vidět ani kousíček. I tak je to stále romantika, když si člověk odbyde kancelářskou práci, je na hradě mezi turisty, organizuje návštěvnický program nebo i sbírá odpadky (smích),“ popisuje. „Sbírání odpadků mi nevadí, mám to radši než kancelářskou činnost,“ dodává kastelán. „V létě bychom se tu neobešli bez pomocníků, letos se nám hlásilo velké množství studentů, kteří mají zájem u nás brigádničit v pokladně a v infocentru.“

Co se podařilo zrekonstruovat

„Přede dvěma lety jsme vyměnili dubová vrata vstupní brány, přičemž nebylo jednoduché sehnat opravdu kvalitní dubové dřevo, navíc vyschlé přirozenou cestou. Postavili jsme nový kiosek na občerstvení a po dvaceti letech jsme vyměnili schodiště na věž Babu. Všechny části jsou z dubového dřeva, a tak doufám, že opět vydrží alespoň dalších 20 let. Musíme opravovat památku pro budoucí generace a moc to nepokazit,“ říká Lubomír Martínek. Před třemi lety plánovali celkovou studii revitalizace hradu, včetně čističky odpadních vod, výstavby toalet a obnovy prostoru pokladen. „Architektonická studie revitalizace hradu je hotová a bude se po etapách realizovat. Teď čekáme na převod pozemků od Lesů České republiky. Jedná se o část cesty a pozemek, na kterém se mají stavět toalety, ty jsou prioritou. Na tři čtvrtě roku pak odhaduji jen schválení projektu,“ říká kastelán hradu Trosky.

Kastelán se o Trosky nebojí

„Trápí mě to samé, co většinu kastelánů – nedostatek financí. Letos nejspíš odložíme investice do nového pódia, statické úpravy dole v infocentru, stavbu garáže v infocentru. Musíme šetřit i personálem, přesněji nemůžeme vzít tolik brigádníků jako v jiných letech. V loňském roce jsme měli rekordní návštěvnost, letos se doufám návštěvnost v létě zlepší. Jinak věřím, že Trosky zachováme pro další generace. O Trosky nemám strach, určitě přežijí nás všechny!“ uzavírá Lubomír Martínek.

Kastelán hradu Trosky Lubomír Martínek

Trosky jsou zřícenina hradu na vrcholu stejnojmenného vrchu v katastrálním území obce Troskovice v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území chráněné krajinné oblasti Český ráj a zároveň také geoparku Český ráj. Hrad je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti.

Další informace najdete na www.hrad-trosky.eu.

 

Autor: Zuzana Pacinová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze