Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Cestovní ruch

    Vodní dílo v Brdech zve k návštěvě

    Kde najdeme takzvaný Gangloffův náhon a které zajímavosti o něm se dochovaly až do dnešních dnů? Poslechněte si povídání pracovníka Podbrdského muzea
    Gangloffův náhon je na první pohled nenápadným vodním dílem v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Kde ale získalo dílo tento název? Má s někdejším zdejším lesníkem a vynálezcem Karlem Gangloffem vůbec něco společného?
    Náhon najdeme necelé 4 km severozápadně od obce Buková v Brdech.  „Ten poměrně snadno poznáte, když půjdete z obce Buková k Padrťským rybníkům. V jedné části teče kolem bývalé okresní silnice,“ popsal kurátor sbírek Podbrdského muzea Rudolf Šimek. Jedním ze záchytných bodů může být také červeně zbarvený lom, takzvaný Červeňák. „Ten opravdu nepřehlédnete, je to obrovský kus vyrubané skály. A je červený právě proto, že obsahuje velké množství železa, které se tady těžilo a zpracovávalo v tehdejších hutích,“ doplnil kurátor.
    „Rukou člověka tu byla vytvořena pouze polovina z celkové délky asi 3 km tohoto náhonu. Zbylá část náhonu je přírodní,“ uvedl Rudolf Šimek, který pokračoval popisem vodního díla: „Ten první úsek vypadá opravdu jako náhon. Je to val hlíny a náhon běží po vrstevnici vrchu Praha. Průměrný spád této uměle vybudované části je pouhý 1,1 cm na metr délky. V té další části je to místy až 24 cm na 1 m, takže tam to opravdu už pak frčí z kopce.“
    Mnoho lidí napadne, že Gangloffův náhon získal své jméno po někdejším zdejším lesníkovi a vynálezci Karlu Danielu Gangloffovi (1809-1879), který byl také nazýván českým Archimédem. „Nám se to vodní dílo se jménem Karla Gangloffa v pramenech nepodařilo spojit a velice pravděpodobně s ním nemá téměř nic společného,“ sdělil Šimek.
    Audio záznam zde.
    Zdroj: Český rozhlas Plzeň

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    412
    Energetika
    435
    IT
    304
    Dotace a Finance
    1253
    Odpady
    228

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze