Kvůli mírným zimám dává stále více obcí přednost syntetickým kluzištím
Nepotřebují k provozu žádnou vodu ani elektřinu. Je tedy možné je postavit kdekoliv a kdykoliv, protože nejsou závislá na okolní teplotě. Umělá ekokluziště udělala veliký skok v kvalitě syntetického ledu a jsou trendem pro stále více měst a obcí, které jim často dávají přednost před klasickými ledovými plochami. „Kluziště využíváme už od roku 2018 . Městská část Brnosever tehdy koupila syntetický led, protože dlouhodobě náklady na dvě umělá kluziště odpovídaly ceně jednoho chlazeného. Svoji roli hrála také ekologie,“ říká Eliška Masaříková ze Střediska volného času Lužánky.
Levnější než Led
Podobně mluví i Ivo Kousal ze Vsetína. „Umělé kluziště Glice jsme si pronajali na advent, protože je prakticky bezúdržbové. Od klasického ledu jsme upustili, protože jsme nebyli schopni na veřejném prostranství zajistit dostatečné elektrické připojení. Navíc by se na velikost plochy 20 x 15 metrů spotřebovalo až 10 tisíc litrů vody,“ podotýká Kousal, který je jednatel Vsetínské sportovní. Roli hrála i cena. „Ta je oproti ledu třetinová,“ dodává.
Ekologické řešení
Právě cena a šetrnost k životnímu prostředí jsou hlavní důvody, proč si města a obce umělá kluziště pořizují. „Úspora vody je v současné době sucha velmi důležitá,“ říká obchodní ředitel společnosti Glice pro Českou a Slovenskou republiku Tomáš Paleček.
Velkou výhodou je to, že plocha kluziště se skládá z jednotlivých panelů spojených pomocí systému pero-drážka, který zajistí potřebnou rovinu a je dlouhodobě dostatečně pevný. „Naše kluziště provozujeme na starším asfaltovém povrchu a díky systému panelů můžeme kluziště upravovat, jak potřebujeme,“ říká Masaříková z Lužánek.
20 Kluzišť každý rok
„Za čtyři roky, co naše kluziště na českém a slovenském trhu nabízíme, je v provozu zhruba dvacet kluzišť každou zimu. Reference tedy máme z celé České republiky i ze Slovenska. Naše vánoční kluziště už několikátý rok najdete v obcích o různé velikosti, třeba v Kadani, Pelhřimově, Šlapanicích u Brna, Praze, Ostravě, Lomnici nad Lužnicí, Uherském Hradišti a dalších. Kluziště je možné si pronajmout, nebo rovnou koupit. Zejména pronájmy na zkoušku jsou velice žádané. Takto si vyzkoušela kluziště například bratislavská část Ružinov a letos už je jako svoje bude provozovat celosezonně. Naši zákazníci oceňují i to, že náklady na pronájem a posléze na provoz jsou předem jasné a nemění se, zatímco u klasického ledu závisí na průběhu zimy,“ podotýká Paleček.
Pro amatéry i sportovce
Umělá kluziště využívají špičkovou švýcarskou technologii Glice, která je téměř bezúdržbová. Plochu stačí jen čistit od prachu. Postavit a zprovoznit ji lze během několika hodin, a to i na povrchu, který není ideálně rovný. Kluziště je tedy možné umístit do památkově chráněných lokalit, do interiérů nebo je využít jako tréninkovou plochu u stadionů. Podle sportovců, kteří si umělé kluziště vyzkoušeli, se bruslení vyrovná opravdovému ledu. „Během několika vteřin se hráči s ledem sžijí. Především děti žádný rozdíl dále nevnímají,“ vysvětluje hlavní trenér klubu Hockey Center Nymburk Jakub Loučka. Důležitá je možnost pravidelného bruslení, a proto Glice jako svoje školní kluziště využívají například v pražském Zličíně a Kostelci nad Orlicí.
Největší kluziště na světě
Kluziště s umělým povrchem využívají města po celém světě. Také u největšího kluziště na světě, které v zimě vyrostlo v hlavním městě Mexika, ledový povrch nahradil syntetický led Glice. Kluziště mělo velikost 4000 metrů čtverečních a bruslilo na něm až 1000 lidí najednou.