Původně gotický hrad Vartenberk, zvaný někdy též Vartemberk, který prošel v roce 1563 přestavbou na renesanční zámek, vlastní město Stráž pod Ralskem. To usiluje o jeho záchranu. Přispívá k ní i Liberecký kraj – na novou fasádu přispěl půlmilionem korun.
„Rekonstrukce rozsáhlé památky je i pro velké město zásadní rozpočtovou položkou. Natož pro město velkosti Stráže nad Nisou. Přesto se do oprav zastupitelstvo odvážně pustilo, a i když zámek zejména uvnitř čeká ještě velká spousta práce, přijíždíte-li do Stráže pod Ralskem, dnes už vás z dálky vítá svítící fasáda a střecha této místní dominanty,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Město již provedlo kompletní nové zastřešení a nechalo zajistit statické poruchy ve vnitřních prostorách zámku. V roce 2015 zrekonstruovalo i přístupový most. Od roku 2017 pokračuje na etapy oprava vnějších fasád zámku. V letošním roce se jedná o fázi poslední. Zámek čeká ještě spousta oprav, ale město, které si je vědomo jeho hodnoty, je odhodláno památku zachránit a dát jí péči a podobu, jakou si zaslouží, aby se jednou návštěvníci mohli kochat i jejími vnitřními prostorami. Zatím se různé akce, koncerty, dřevosochání nebo trhy pořádají na nádvoří.
Hrad patrně založil Markvart z Března či jeho syn Beneš z Vartenberka. Sídlo dostalo německé jméno podle Strážného vrchu (Wartenberg), na kterém stálo. Městečko v podhradí, až daleko později pojmenované Stráž pod Ralskem, tehdy získalo stejný název. V roce 1865 renesanční zámek navštívil i císař František Josef I. V novodobé historii sloužil k ubytování rekreantům. Neblaze se na jeho vzhledu i stavu podepsal dvacetiletý pobyt sovětských vojsk na českém území: Stráž pod Ralskem převzala zámek, který byl v roce 1987 poničen rozsáhlým požárem, v dezolátním stavu.
Zdroj: Liberecký kraj