Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDoprava a InfrastrukturaMístní rozvoj

Aktuální informace k přípravě vysokorychlostních tratí (VRT)

O nových vysokorychlostních tratích (VRT) se v Česku řadu let pouze mluvilo. Správa železnic společně se státem ale v posledních letech přípravu zintenzivnila. Přinášíme ve spolupráci se Správou železnic hlavní informace o nových drahách, jejichž výstavbu plánují železničáři zahájit už v roce 2025.
Správa železnic na přípravě nových tratí spolupracuje s francouzskými státními drahami (SNCF), od kterých získala potřebné know-how. Právě francouzští železničáři využívají vysokorychlostní železnice především pro osobní dopravu. Podobně tomu bude i u nás. Volnou kapacitu současné sítě využijí nákladní nebo regionální vlaky, pro které v některých částech Česka už není místo. Osobní doprava na stávajících železnicích tak může zaznamenat další rozvoj a zlepšit dopravní obslužnost regionů.
VRT ale neopomíjí ani regiony samotné. Díky propojením nové železnice s tou stávající bude možné, aby rychlé spoje přejížděly mezi sítěmi. Vlak jedoucí z Prahy tak může sjet například ve Světlé nad Sázavou a obsloužit Havlíčkův Brod a Přibyslav, aby se později znovu připojil na VRT a cestující dovezl na hlavní nádraží v Brně. Podobná propojení, která umožní přejíždění mezi novou a starou sítí, plánují železničáři i v dalších regionech. Vysokorychlostní železnice tak nebude sloužit pouze pro vlaky s rychlostí až 320 km/h, ale také třeba pro meziregionální spoje.
Vysokorychlostní tratě jsou pro Česko zásadní příležitostí, protože zkrácení jízdních dob mezi ekonomickými centry umožní další rozvoj krajů. Obyvatelé budou moci denně dojíždět za prací nebo vzděláním do míst, které byly dříve veřejnou dopravou špatně dostupné. Stát si od toho slibuje zastavení vylidňování regionů a zvýšení jejich atraktivity. A to i pro turisty. Nezanedbatelným faktem je i přiblížení evropských měst, které mohou nabídnout třeba nové pracovní příležitosti.
Další informace zde.
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze