Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Chytré město na dosah

Smart řešení jdou ruku v ruce s úsporami

Cesta ke smart city neboli chytrému městu je jednodušší, než by se mohlo zdát. Chytré technologie totiž nemusí být nijak nákladné, ba zavedení jednoduchého systému nebo aplikace může fungování města hodně zlepšit. Co konkrétně to znamená v praxi? Jak takové chytré město může fungovat a jak se v něm žije? Na všechny tyto otázky a mnoho dalších umí odpovědět ojedinělý projekt Smart City Polygon na okraji Plzně, který vznikl ve spolupráci OMEXOM GA Energo a společností E.ON.

Celý koncept smart city není o jednotlivostech, ale o celku, protože jedině tak má smysl, vysvětluje projektový manažer Smart City Polygonu Pavel Němeček: „Smart city má především sloužit lidem a usnadnit jim život ve městě. Konkrétně to znamená, že ve městě jsou instalované jednotlivé technologické prvky, které jsou propojené do jednoho dohledového centra, takového mozku, kde se vše vyhodnocuje, a to teprve vytváří smart city.“

Jeho slova doplňuje Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON: „Význam smart je dnes skloňován snad ve všech odvětvích a jsem rád, že právě naše společnost se řadí mezi významné průkopníky. Smart city je krok nejen k efektivnímu využití energií, ale i komfortu jejího užívání, a to například ve formě chytrého veřejného osvětlení.“

Ve Smart City Polygonu jsou všechny dostupné technologie zavedené do praxe a je možné si je vyzkoušet. To znamená, že v chytrém městě funguje chytrý kamerový systém, který umí rozpoznat nestandardní chování nebo odložený předmět, umí ohlídat parkoviště nebo veřejné prostranství. V chytrém městě se snadno zaparkuje, navigační systém dokáže v reálném čase vyhodnocovat volná parkovací místa a navigovat řidiče tam, kde je volno. Smart řešení jdou ruku v ruce s úsporami, znamená to, že chytré veřejné osvětlení dokáže rozeznat pohyb a rozsvítí se s větší intenzitou, když se v blízkosti pohybují lidé, jinak svítí jen na část svého výkonu. Mezi chytrá řešení patří třeba i závlahový systém, který zároveň dokáže šetřit vodou, protože umí zhodnotit, kdy je potřeba zalévat a kdy nikoliv. Inteligentní řízení budov, při němž systém hlídá spotřebu energií, řídí vytápění, chlazení a osvětlení. Navíc všechna chytrá zařízení jsou napojena do jednoho centra, které sbírá data, vyhodnocuje je a z něhož je možné zařízení také ovládat.

Majitelé elektromobilů, vozidel na CNG nebo cyklisté na elektrokolech, ti všichni v chytrém městě najdou, co potřebují – dobíječky. Do konceptu smart city totiž patří i tato zařízení, která v budoucnu budou řidiči i cyklisté vyhledávat stále častěji.

smart city polygon

neboli kousek chytrého města na okraji Plzně sídlí Na Střílně 1929/8, 323 00, Plzeň 1 – Bolevec. Přijďte se podívat a vyzkoušet si město budoucnosti. Další informace získáte na www.smartcitypolygon.cz.

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze