Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoMístní rozvojOdpadyŽivotní prostředí

EKOLAMP: moderní kolektivní systém musí nabídnout více než jen sběr odpadu

Image

O recyklaci elektroodpadu a o tom, jak funguje moderní kolektivní systém, jsme si povídali s Petrem Číhalem, obchodním ředitelem společnosti EKOLAMP. Ta se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Jaké výhody získají partneři spoluprací s kolektivním systémem EKOLAMP?

Naší velkou výhodou je osobní přístup bez ohledu na velikost partnera. Se stejnou péčí se věnujeme malým i velkým obcím, kterým pomáháme se sběrem vysloužilého elektra. Obdobný přístup máme i vůči našim účastníkům, tedy výrobcům a dovozcům elektrozařízení, za které plníme zákonné povinnosti zpětného odběru a recyklace. Kromě individuálního přístupu bych chtěl zmínit i vysokou úroveň kvality poskytovaných služeb.

To ale v marketingových letácích slibuje každý. Jak se říká, když ptáčka lapají…

Co slibujeme, to opravdu plníme. To je i naše hlavní konkurenční výhoda, protože jak správně říkáte, praxe se od slibů často liší. Naši klienti právě osobní přístup a kvalitu služeb oceňují, vědí, že se na nás mohou spolehnout. Když něco potřebují, snadno nás kontaktují a rychle vyřídí, co potřebují.

V loňském roce jste získali autorizaci, tedy oprávnění provozovat kolektivní systém, co k tomu přispělo?

Autorizaci jsme získali jako jedni z prvních. O vydání oprávnění jsme zažádali loni v červnu a během srpna nám bylo rozhodnutím Ministerstva životního prostředí ČR uděleno na dobu neurčitou. Řadu legislativních podmínek jsme plnili s předstihem, například zákonem požadovanou míru sběru nebo hustotu sběrné sítě.

Jak se vám vůbec daří naplňovat zákonem požadované cíle sběru?

 Více než dobře. Cíle sběru se vztahují k průměrnému ročnímu množství nově prodaných elektrozařízení v posledních třech letech. Dlouhodobě se nám daří sbírat zákonem uložený cíl 65 % světelných zdrojů a velkého a malého elektra.

Takže vaší doménou již nejsou jen světelné zdroje a svítidla?

Na trhu jsme již sedmnáct let, za tu dobu jsme naše služby rozšířili i o další typy elektroodpadu, kromě světelných zdrojů a svítidel sbíráme i velké a malé elektrospotřebiče.

Také jste nedávno rozšířili sběr o další kategorii elektrozařízení…

Ano, konkrétně o kategorii „malá zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení“. V praxi jde například o mobilní telefony, tiskárny či kalkulačky. Sbírají se dohromady s ostatními malými elektrozařízeními do našich stávajících sběrných nádob. Tímto krokem jsme vyšli vstříc sběrným místům i výrobcům, kteří toto rozšíření požadovali.

Jste evidentně hodně zaměřeni na službu zákazníkům, je to hlavní strategický záměr?

 Dlouhodobě investujeme do rozšiřování a modernizace služeb. Středobodem našeho snažení je jednoduchost, proto se věnujeme digitalizaci i zefektivnění poskytování služeb a komunikace. Rozvíjíme i další oblasti, abychom našim účastníkům poskytli další výhody a podporu jejich podnikání. Například aktivně bojujeme proti takzvaným free riderům, tedy firmám, které se vyhýbají svým zákonným povinnostem.

Proč tito free rideři tak vadí? Protože do systému finančně nepřispívají?

Nejenže se tyto firmy vyhýbají financování systému zpětného odběru, ale často nedodržují ani další zákonné povinnosti. Například neplní technické normy, řádně neoznačují své výrobky nebo neposkytují potřebné atesty. Tyto firmy pak mohou prodávat zboží levněji, čímž získávají neoprávněnou konkurenční výhodu oproti poctivým výrobcům. Nemluvě o možném poškození spotřebitelů.

Zpátky k zaměření našeho časopisu. Jak důležitým partnerem jsou pro vás obce?

Obce a města jsou naším důležitým partnerem, jejich sběrné dvory tvoří jeden ze základních pilířů sběrné sítě EKOLAMPu. Kromě toho nám také velmi pomáhají s osvětou občanů. Proto i my obce a města podporujeme. Vybavujeme jejich sběrná místa vhodnými nádobami a poskytujeme jim odměny v rámci našeho motivačního programu.

Obce spolupracující s EKOLAMPem dlouhodobě oceňují flexibilitu, rychlost a spolehlivost. Na sběrných dvorech se jim nehromadí elektroodpad, protože je odvážen vždy v předem dohodnutém termínu, a to i v relativně malých množstvích.

Jak mohou obce efektivně sbírat elektroodpad?

 Na počátku spolupráce je důležité vhodně vybrat sběrné nádoby, aby odpovídaly typu sběrného místa, velikosti obce i dalším místním podmínkám. S tím souvisí i odvoz nasbíraného elektroodpadu, který by měl být proveden až v době, kdy jsou kontejnery naplněny z 90 % jejich kapacity. EKOLAMP nabízí jednoduchý systém objednávek odvozu prostřednictvím online formuláře v našem informačním systému. Pokud si zástupce obce není jistý, je nejlepší kontaktovat náš dispečink telefonicky či e-mailem, kolegové mu s vyplněním rádi poradí. I tímto jednoduchým krokem jde k efektivitě svozů přispět, protože se tak může zamezit například zbytečným výjezdům svozové společnosti.

A poslední otázka – jak osvětově působíte na běžné spotřebitele?

 Snažíme se jim vysvětlit, že elektroodpad nepatří do směsného odpadu, že se z něj díky recyklaci dají využít téměř všechny materiály. Poukazujeme také na to, že elektroodpad může obsahovat řadu nebezpečných látek, např. rtuť, arzen, kadmium, olovo, ftaláty, bromované zpomalovače hoření, chrom, kobalt apod. Proto je třeba tato zařízení odevzdat na místech zpětného odběru, odkud doputují k ekologickému zpracování.

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze