Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré městoŽivotní prostředí

  Jihlava chce továrnu přeměnit na inovační hub

  V závěru minulého týdne proběhla v areálu Modety Jihlava akce s názvem Otevřené dílny, jejímž cílem bylo představit možnosti a přístupy podpory technického vzdělávání, kutilství, inovací a kreativity. Akce proběhla v rámci třídenního festivalu KutilFest. Jako součást programu proběhla diskuze k potřebě rozvoje inovační infrastruktury v kraji. Zástupci veřejného, vědecko-výzkumného a firemního sektoru i veřejnosti se shodli na tom, že pro další rozvoj inovačního prostředí kraje je nutné zajistit dostatek kvalifikovaných pracovních sil a zajistit nabídku podpory pro nově příchozí do území.

  „Inovační potenciál Vysočiny se skrývá ve firmách, pro jejichž další rozvoj je zásadní dostatek vysoce kvalifikované pracovní síly, především v technických a IT oborech. Pro zvýšení počtu odborníků v regionu musí partneři společně usilovat o návrat vysokoškolských absolventů a skrze nabídku zajímavých pracovních míst, veřejných služeb, možnosti bydlení a volnočasových aktivit zatraktivnit Vysočinu i pro další vzdělané a kreativní lidi,“ shrnuje výstupy společné diskuze Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.

  „Z pohledu cílení podpory je nutné si uvědomit, že není vhodné tříštit zdroje do velkého množství oblastí, ale zaměřit se na oblasti s vysokou inovační aktivitou a potenciálem dalšího růstu, na tzv. domény specializace, definované krajskou RIS3 strategií, které tvoří pevný základ budoucího rozvoje. Společně bychom měli v regionu vybudovat a vzdělávat tým lidí, který bude podporovat další rozvoj v těchto doménách specializace, ale bude zároveň schopen sbírat a vyhodnocovat inovativní podněty z území a vhodně je propojovat na existující infrastrukturu a excelenci v území, případně jim zprostředkovat podporu v regionech s vhodnější specializací,“ doplňuje Hana Hajnová.

  Diskuzi k rozvoji inovační infrastruktury kraje předcházelo představení konceptu otevřených dílen, jako jednoho z prvků inovační infrastruktury podporující rozvoj kreativity a inovativnosti jak u žáků a studentů, tak u široké veřejnosti. Účastníci pak měli možnost prohlédnout si a vyzkoušet si nejmodernější vybavení mobilní otevřené dílny tzv. mobilního FABLABu, který pro tento den zajistil Kraj Vysočina. Součástí programu byla také přehlídka výrobků firem nejen z Vysočiny, které se aktivně věnují udržitelným inovacím, eco designu nebo cirkulární ekonomice, ale například i přehlídka tematických maturitních prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín.

  Foto a zdroj: Kraj Vysočina

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze