Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoEnergetika

Komunitní energetika efektivně

iKomunita přináší unikátní způsob, jak maximálně využít vyrobenou elektrickou energii

Komunitní energetika představuje revoluci ve výrobě a využívání elektrické energie. Umožňuje na jednom místě vyrábět energii z obnovitelného zdroje a jinde ji ve stejnou chvíli spotřebovávat. Jak ale maximalizovat spotřebu a minimalizovat přetoky zpátky do sítě? Řešením je iKomunita – nový a moderní způsob pro nejefektivnější využití energie v bytových domech, městech a obcích.

Výrobu čisté energie z obnovitelných zdrojů dnes vidíme napříč republikou, především pak na rodinných domech. Pozadu ale nezůstávají ani moderní města a obce a na své budovy a pozemky instalují obnovitelné zdroje. Chtějí tak zvýšit svou soběstačnost, hospodařit udržitelně a vytvářet lepší podmínky pro život svých obyvatel. Aby energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů distribuovaly co nejefektivněji, přecházejí na komunitní energetiku.

Komunitní energetika představuje alternativu k prodeji elektrické energie do sítě. Díky ní lze sdílet energii mezi členy komunity a využívat přebytky, které při výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů vzniknou. Obce a města tak snižují svou závislost na externích dodavatelích. Využívání obnovitelných zdrojů energie je navíc v souladu s celosvětovým úsilím v boji proti změně klimatu.

Jen vyrábět energii a sdílet ji mezi členy komunity ale nestačí. Důležitá je také efektivita.

Inteligentní sdílení pro bytové domy, města a obce

Na ostravské mezinárodní výstavě Infotherma byla na konci ledna představena nová značka iKomunita, která přináší inteligentní sdílení energie pro města a obce a také bytové domy. Toto unikátní řešení umožňuje většímu počtu odběratelů, již mají obnovitelný zdroj energie a jsou vzájemně propojeni, maximalizovat spotřebu elektrické energie a minimalizovat přetoky do sítě. Funguje totiž na principu řízeného vybíjení a nabíjení baterií. „Doposud existovaly pouze dvě možnosti. První z nich je technické řešení, kdy fotovoltaický zdroj pouze dodává elektřinu do společných prostor (např. světla na chodbách, výtahy apod.), nebo pro ohřev vody. Tento způsob však neumožňuje vyrábět energii za účelem úspory pro jednotlivé objekty nebo bytové jednotky, a je tak ekonomicky neefektivní.

Druhou možností je využití jednotného odběrného místa (JOM), které funguje na principu lokální distribuční sítě. Tento přístup je sice efektivní, ale administrativně velmi náročný. Většina energetických společenstev se navíc neshodne na jednotném dodavateli elektřiny. Právě proto jsme přišli s novým technickým řešením – iKomunitou,“ říká Leopold Benda, generální ředitel firmy BlueBen, která je jednou ze zákládajících společností iKomunity.

iKomunita řeší nedokonalost a náročnost dosavadních variant přetoků energie do elektrické sítě. Subjektům například umožňuje ponechat si vlastní elektroměr a smlouvu na dodávku elektřiny od svého dodavatele, aniž by – na rozdíl od využívání jednotného odběrného místa – bylo třeba rušit odběrná místa na individuální dodávku elektřiny pro jednotlivé účastníky.

www.ikomunita.cz

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
481
Energetika
558
IT
443
Dotace a Finance
1466
Zdravé město
20

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze