Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoMístní rozvoj

MMR chce zlepšit sociální rovnost mezi venkovskými a městskými oblastmi

Správné využití principů metody LEADER, koncept inteligentních vesnic, Komunitně vedený místní rozvoj a inovace nebo místní akční skupiny. To je jen letmý výčet témat, se kterými vystoupil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na konferenci zaměřené na rozvoj venkova prostřednictvím Komunitně vedeného místního rozvoje a inovativních řešení v Lednici. Mluvilo se také o národním Venkovském paktu, jehož vznik iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj a Česká republika ho zavedla do praxe jako jedna z prvních zemí EU.

„Koncept inteligentních vesnic je inovativní politikou EU a nástrojem rozvoje venkova, který by mohl přispět k oživení těchto lokalit, což je zásadním cílem dlouhodobé vize pro venkovské oblasti EU. Chytré vesnice by se měly stát nedílnou součástí politiky soudržnosti a politik regionálního rozvoje členských států a doplňovat se s již existujícími nástroji, jako jsou například LEADER a Komunitně vedený místní rozvoj. Mají potenciál přispět k posílení hospodářské a společenské soudržnosti a zlepšit sociální rovnost mezi venkovskými a městskými oblastmi,“ řekl mimo jiné místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s tím, že Komunitně vedený místní rozvoj a inovace i místní akční skupiny mají velký potenciál působit ve venkovských oblastech jako lídři prosazování inovací. 

„V podstatě i samotný rozvoj území přes místní akční skupiny můžeme pořád vnímat jako inovativní. Uplatňování principů metody LEADER při rozvoji venkova sice není žádnou novinkou, přesto se plnohodnotné využívání práce místních akčních skupin při rozvoji venkova napříč Evropou dodnes nestalo standardem. Jsem o to raději, že Česká republika toto už vnímá jako samozřejmost,“ dodal ministr.

Na konferenci v Lednici se setkali poslanci Evropského parlamentu, členové Evropského výboru regionů, zástupci českého předsednictví v Radě EU, členové Evropské komise, zástupci místních a regionálních orgánů a občanské společnosti.

Dlouhodobá vize pro venkovské oblasti EU do roku 2040 zvýšila povědomí o potenciálu těchto oblastí obecně a přinesla nové nástroje jako Rural Proofing nebo Pakt venkova. „Těší mě, že jako jedna z prvních zemí EU zavádíme do praxe národní Venkovský pakt. Přispěje k tomu, aby všechny úrovně veřejných orgánů a další klíčoví aktéři, od jednotlivců až po spolky a firmy, podporovali společné cíle při rozvoji venkova. Hlavním smyslem je rozvíjet venkovské regiony v oblasti infrastruktury, dostupných služeb, chytrých řešení i životního prostředí, aby byly atraktivní pro život, práci i udržitelný turistický ruch. Dlouhodobé vize promítnout do praxe. Právě k tomu bude sloužit Venkovský pakt,“ říká Radim Sršeň, náměstek ministra a iniciátor národního Venkovského paktu.

Foto a zdroj: MMR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
515
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze