Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoEnergetika

Na Vysoké škole báňské vznikne unikátní technologické zázemí

V Ostravě vznikne unikátní centrum nové generace CEETe, jehož úkolem je pomoci průmyslovým subjektům s přechodem na energetiku s využitím nízkouhlíkových zdrojů v souladu s Evropskou zelenou dohodou. Budova sestavená z jednotlivých modulů poskytne zázemí pro technologie a metody, které dokáží vrátit zpět do hry odpady jako alternativní paliva, získat z nich užitečné formy energie a chemické produkty. Investice za 350 milionů korun má být dokončena na podzim roku 2023.

 „Jedná se o unikátní řešení nejen v tuzemsku, ale i Evropě. Většina zahraničních vědeckých center řeší jen určitou část problémů souvisejících s přechodem od doby fosilních paliv k čisté energii. My naopak můžeme stavět na interdisciplinárním výzkumu a propojení všech součástí CEET i dalších pracovišť univerzity. Díky tomu máme technologie, které umí zajistit přeměnu odpadu na užitečné formy energie, tuto energii krátkodobě uložit a následně využít,“ shrnul poslání nové součásti CEET jeho ředitel Stanislav Mišák.

Vědce inspiroval robot Wall-e, CEETe ale sci-fi nebude

CEETe – Centrum energetických a environmentálních technologií explorer má být mobilním průzkumníkem a přicházet s průkopnickými řešeními. Hlavním záměrem projektu je instalovat unikátní kombinace technologií pro termochemickou přeměnu alternativních paliv a způsobů pro akumulaci a distribuci energií pro zajištění energetické soběstačnosti, včetně vodíkového hospodářství. V areálu VŠB-TUO vyroste základní plná varianta s veškerými podmínkami pro výzkum, od základního až po aplikovaný. Jelikož je systém sestavený podobně jako stavebnice Lego z jednotlivých modulů stejné velikosti, bude možné jeho součásti poměrně jednoduše postavit „na míru“ v jiných lokalitách, s nabídkou služeb pro řešení konkrétních problémů.

Služby využijí firmy i veřejná sféra

Projekt je zářným příkladem spolupráce akademické a aplikační sféry. Služby však bude nabízet i pro veřejný sektor. Právě tak zněl požadavek Moravskoslezského kraje, jenž je partnerem projektu.

„V Moravskoslezském kraji jakožto tradičně průmyslovém regionu má energetika mimořádný význam. Její transformace, která má snížit emise skleníkových plynů a zajistit naši klimatickou neutralitu, dopadá na těžbu uhlí, ale i na výrobce energií a tepla, hutnictví nebo například strojírenství. Nové výzkumné centrum má napomoci zachovat naši energetickou stabilitu, bude mimo jiné zkoumat nové zdroje energie. Těší mě, že se do čela těchto aktivit postavili právě vědci z našeho regionu,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze