Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDoprava a InfrastrukturaMěsto pro byznysMístní rozvojRozhovory

OX Point už umí zásilky i posílat

Společnost vyrábějící chytré zásilkové boxy se po veřejné síti a municipalitních boxech zaměřila také na privátní sféru

 

Podat balíček a nemuset se ani vyzout z pantoflí. Nechat si doručit nákup nebo hotovku, které na vás počkají v chlazeném boxu. Uschovat si boty v bezpečné schránce, když jdete na brusle. To vše a ještě mnohem víc umí OX Box. Na rozdíl od podobných schránek si jich na první pohled ani nevšimnete. OX Boxy, vyráběné v Pelhřimově, se drží minimalistického designu a nenápadné estetiky. Uvnitř se ale skrývá důmyslný software, který myslí na všechny uživatele. Není tedy třeba stahovat si aplikace do chytrého mobilu. S provozním ředitelem společnosti Vladislavem Králem jsme hovořili o strategii při rozšiřování veřejné sítě OX Pointů, výhodách municipalitních boxů pro malé i větší obce a o vizích do budoucna.

 

Všude po městech rostou doručovací boxy různých společností jako houby po dešti. Co za jejich rozmachem stojí?

Myslím si, že příčinou této expanze byla hlavně epidemie covidu. I když v zahraničí došlo k rozšíření o něco dřív. Lidé už boxům věří, zvykli si na ně, jsou spolehlivé a fungují. Také si ale mnohem víc vážíme svého času a nechceme čekat doma kvůli pošťákovi, chceme flexibilitu a svobodu.

Dalším důvodem je výhoda pro dopravce. Pro ně představuje box nejlevnější poslední míli. Box si předem rezervují a mají 100% úspěšnost doručení. To obojí je důvod, proč je zájem, aby se síť dále rozšiřovala.

 

Kde všude se vaše OX Boxy uplatní?

Společnost OX Point se vydává třemi směry. Prvním je veřejná síť, automaty, které vídáte ve městech. Je to síť otevřená všem dopravcům a kdokoli chce, může do ní doručovat. Druhý směr představují municipality. Jde o koncepčně stejné automaty, ale jsou menší a určené pro malé a střední obce. Ty s sebou nesou další služby, o kterých bude řeč. A třetí směr jsou privátní boxy – automaty, které prodáváme firmám nebo administrativním centrům, také družstvům, bytovým domům nebo jednotlivcům.

 

Můžete uvést nějaká čísla, kolik boxů už máte nainstalovaných?

Veřejnou síť jsme stavěli ve větších městech, tam jsme na počtu kolem 300 OX Pointů. Tato síť roste svým tempem. Municipalitních boxů máme zrealizovaných prvních deset a v plánu je stavba asi 160 boxů jen v tomto roce.

Co navíc tyto municipalitní boxy nabízejí?

Chtěli bychom, aby se na ně nahlíželo nikoli jako na obyčejné výdejní boxy, ale považujeme je za infrastrukturní záležitost. Budujeme u nich další služby, které obcím chceme poskytnout. Konkrétně může modul fungovat jako schránka, ze které pošlete zásilku, nebo jako úschovna. Třeba se půjdete projet na brusle a boty si zamknete u cyklostezky.

Druhý způsob použití může být předávání čehokoliv– starosta chce předat klíče od obecního hřiště, nebo vy chcete něco předat starostovi. K tomu stačí jen číslo telefonu. Nebo chcete vrátit knihy do obecní knihovny a podobně. Obec si sama rozhodne, zda službu bude nebo nebude zpoplatňovat. Aplikací máme vymyšleno více a postupně je uvádíme v život. Teď pracujeme na úřední desce, to znamená, že na obrazovce běží informace, které odpovídají parametrům úřední desky. Obrazovka je propojená s webovými stránkami obce, takže se sama aktualizuje.

 

Určitě vám nahrála i situace v České poště, uzavírání poboček. Spolupracujete s ní?

Máme úzký vztah. Naše boxy jsou primárně umístěny v blízkosti pošt a nádraží. V tom se lišíme od konkurence. Balíkovna doručuje do našich boxů už více než rok a nedávno jsme úspěšně dokončili testování podání zásilky, takže nyní můžete zásilku z boxu i odeslat. Oproti konkurenci máme výhodu v tom, že naše boxy budou vybaveny tiskárnami. Takže i člověk, který nemá doma tiskárnu, si vytiskne štítek, nalepí na zásilku a pošle.

 

Zákazník tedy ani nemusí mít mobil?

Nemusí. Snažili jsme se veřejné boxy nastavit tak, aby k tomu nebylo třeba nic. Jen PIN kód, který pošle dopravce SMS nebo emailem. Stisknete tlačítko, zadáte PIN, otvírá se schránka. Nepotřebujete žádnou aplikaci. Chceme obsloužit co nejširší spektrum obyvatelstva, i starší lidi s tlačítkovými telefony. A protože jsme otevřená síť, nemáme ani snahu kódy a systémy různých dopravců unifikovat.

Jak jsou boxy zabezpečené? Máte problém s vandaly?

Zabezpečeny jsou na několika frontách. Co se provozní bezpečnosti týká, na každém automatu jsou dvě kamery. Záznam ukládáme a naše dohledové centrum má nonstop přístup k obrazu i senzorům uvnitř boxů. Kdyby došlo k narušení, spustí se alarm, operátoři kamerami zjistí, co a jak, a zavolají výjezdovku.

Kybernetická bezpečnost má taky své parametry, aby to někdo nemohl vzdáleně otevřít nebo hacknout. Pak je tu mechanická odolnost – elektromagnetické zámky, síla plechu, výztuže apod. A máme i povrchovou úpravu proti grafiti.

Za dva roky provozu se nám ještě nestalo, že by do toho někdo násilím proniknul. Řekl bych, že společnost vnímá boxy jako něco, co slouží pro jejich potřebu, nezaznamenali jsme ani případy vandalismu.

Obce si vaše OX Boxy kupují, nebo si je pronajímají? Jak celý systém funguje obchodně?

My obcím boxy prodáme, nainstalujeme a pak se jim o to staráme, tzn. provozujeme zmíněné dohledové centrum, máme k dispozici servisní síť. U municipalitních boxů se s obcí dělíme o peníze, které nám z každé zásilky dává dopravce. U privátních boxů nám klient platí paušální částku.

 

Kdo je vaše konkurence?

Na obcích konkurenci úplně nemáme, produkt je dost unikátní. My nejsme logistická společnost, nedovážíme, nesbíráme žádná data, jsme jen infrastruktura. Nebudeme nikdy konkurence dopravci – náš zájem je, aby dopravců doručovalo co nejvíc.

 

Kam dál směřují vaše plány?

Naše filozofie je poskytnout trhu co nejširší nabídku. Máme například boxy, které mají integrovaný mrazák a chladničku, takže si můžete nechat doručit nákup. Chceme stále rozšiřovat veřejnou síť, dodávat chladicí a mrazicí sekci.

Nejmladší odnoží jsou bytové domy. To je velký projekt, který jsme připraveni spustit v těchto dnech. Princip je trochu jiný: schránky jsou privátní, ovládají se pomocí aplikace a boxy v rámci bytového domu můžou být sdílené nebo dedikované – vyhrazené například e-shopu coby výdejní místo. Služby jsou postaveny primárně na službách České pošty – zásilku lze doručit i odeslat. Vyjdete z bytu, balíček vložíte do boxu ve svém vchodě a doručovatel jej vyzvedne a doručí. Nemusíte na poštu.

 

Máte zálusk i na zahraniční trhy?

Vyrábíme hardware i software, dokážeme klientovi postavit produkt na klíč. Když přijde jiná pošta z jiné země, dodáme systém podle požadavků i požadovaný design. Ano, do zahraničí chceme směřovat.

 

Vladislav Král

Zkušený manažer s dlouhodobou kariérou v oblasti řízení výrobního podniku. Má za sebou 18 let působení ve společnosti Foxconn na různých pozicích, jako například Production Director, Project Manager, Business Development Director.

Byl zodpovědný za rozběh a běh velkých projektů, jako je výroba serverů pro společnost Hewlett Packard, výstavba a provoz logistického centra pro Global Logistic Solution nebo výstavba a provoz datového centra SafeDX. Dva roky působil ve vrcholovém managementu největší personální agentury v Česku a na Slovensku (Manuvia) na pozici COO a člena představenstva společnosti OX Point.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
398
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze