Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoIT

V Bohumíně posílají nově složenky elektronicky

Dva tisíce domkařů dostalo v uplynulých dnech připomínku platby za odpad esemeskou a e-mailem. Těm, kteří nevyužívají moderní formy komunikace, posílá město písemné upozornění. Lidé mohou svoz odpadu zaplatit elektronicky, případně využít pokladny v budově úřadu. Radnice díky zrušení tisku a distribuce poštovních poukázek ušetří desetitisíce korun ročně.

Na seznam měst, která odsunula složenky do kategorie retro, se letos přidává i Bohumín. V Moravskoslezském kraji poštovní poukázky v minulosti zrušila namátkou Opava, Frýdek-Místek či Ostrava, která k tomuto kroku přistoupila dokonce už před osmi lety. „Už loni jsme při zavádění Portálu občana avizovali, že postupná elektronizace služeb k rušení složenek bezpochyby směřuje. Na druhou stranu chápeme, že stále existuje skupina zejména starších lidí, kteří nejsou technicky zdatní. Nemohou být vrženi napospas úsporám města. Těmto lidem zašleme do schránky písemné podklady k platbě se všemi údaji jako na složence. Poplatek mohou uhradit bez dalších nákladů u nás na pokladně, nebo převodem ze svého účtu,“ vysvětluje starosta Bohumína Petr Vícha.

Obyvatelé města dostali poštovní poukázky do svých schránek naposledy na začátku letošního dubna kvůli první kvartální platbě za odpad. Papírovou formu nyní vystřídala elektronická. „Za složenky k úhradě poplatků za psa a svoz odpadu jsme ročně vynakládali desetitisíce korun, přitom jsou to zbytečně investované peníze, protože podle naší evidence je na poště platí méně než deset procent osob. Letos se u nás ve městě nově hradí místní poplatek za odpad čtvrtletně. Pokud bychom měli čtyřikrát do roka rozesílat složenky, poměr nákladů a efektivity by byl zcela neúměrný. Jedna SMS zpráva oproti tomu představuje haléřové položky, e-maily v podstatě nulové náklady,“ říká vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

Termíny splatnosti místního poplatku za komunální odpad jsou letos ještě 15. července, 15. října a v příštím roce pak 15. ledna. Zhruba čtrnáct dnů před každým z těchto termínů lidé dostanou na mobil a do e-mailové schránky upomínky. „Pokud nám některý z občanů telefonní číslo či elektronickou adresu při přihlášení k místnímu poplatku neuvedl, najde písemné avízo platby se všemi údaji ve své poštovní schránce,“ potvrzuje Šmídová s tím, že lidé žijící v bytech platí za odpady prostřednictvím SIPO, těch se změna netýká.

Nic se nemění ani pro zhruba pět set uživatelů Portálu občana, který město spustilo loni na jaře. Díky elektronické evidenci mají tito lidé už více než rok výhodu správy všech poplatků na jednom místě. Naopak se složenkami se musejí rozloučit i majitelé psů. Těm přijde avízo k platbě v polovině srpna, termín splatnosti poplatku je 31. srpna.

Město vyzývá ty obyvatele rodinných domů, kteří v souvislosti s místním poplatkem za odpad neposkytli radnici své kontaktní údaje, popřípadě je během letoška změnili, aby informovali Lenku Ševčíkovou z odboru životního prostředí a služeb (zc.obum@aknel.avokicves ). Evidenci pejskařů má na starosti Zora Ilyková z finančního odboru (zc.obum@aroz.avokyli ). Obě skupiny poplatníků si poskytnutím svého aktuálního mobilního čísla či elektronické adresy mohou výrazně usnadnit komunikaci s úřadem.

Foto: pxhere
Zdroj: www.moravskoslezskenovinky.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze