Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoMístní rozvojŽivotní prostředí

Zdravá města oslavila 30 let konferencí

Tématem bylo zapojování cílových skupin, participace, sociální bydlení či moderní vzdělávání

V pražském sále Konferenčního centra Univerzity Karlovy se konala hlavní část celostátní konference Participace – energetika – dobrá praxe, kterou uspořádala Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) – asociace se 140 členy a vlivem na 5,6 mil. obyvatel měst, obcí a regionů. Akce proběhla ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Univerzitou Karlovou a Unií komunitní energetiky. Setkali se zde zástupci obcí, měst a regionů, ale i představitelé Poslanecké sněmovny a Senátu, zástupci ministerstev i mezinárodních institucí a organizací, zástupci univerzit a řady dalších významných institucí a organizací.

Pracovní část otevřeli ministr životního prostředí Petr Hladík, náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský, senátor a předseda NSZM Herbert Pavera a reprezentantka Světové zdravotnické organizace v ČR Zsofia Pusztai. Vyzdvihli a ocenili tak potřebnou spolupráci s obcemi a kraji a každý ze svého pohledu zdůraznil zásadní témata, která kvalitu života v obcích a regionech významně ovlivňují. Ředitel NSZM Petr Švec pak krátce shrnul 30tileté působení asociace.

Odpolední část konference se zaměřila na sdílení osvědčených postupů z denní praxe obcí a měst při zapojování veřejnosti, a to z pohledu různých skupin obyvatel. Byly zde příspěvky o zapojení mládeže do rozvoje školy – města – regionu (Kraj Vysočina), o spolupráci s dětmi a mládeží na projektu Bezpečná cesta do školy (Boskovice), zapojení handicapovaných do plánování města (Prachatice) či spolupráci s podnikateli (Valašské Klobouky). Z oblasti participace pro strategie a rozvoj území zazněly od významných partnerů informace o spolupráci s městským architektem, investory a veřejností (Vít Zeman, Frank Bold Advokáti), o plánování veřejného prostranství (IPR Praha), zkušenostech z participativního rozpočtování ve městě i školách (Brno) či participace ke strategii města (Ostrava). Všechna uvedená témata úzce souvisejí s postupem k udržitelnému rozvoji, a tato i další města, obce i regiony se jimi aktivně zabývají.

Na konferenci navázal otevřený seminář na téma Energetika měst a obcí – sdílení, klima, praxe. V jeho úvodní části představili zástupci ministerstev životního prostředí a místního rozvoje společně se Státním fondem životního prostředí finanční prostředky a obecně podporu, kterou mohou města, obce a regiony využít pro své projekty v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Mezi témata, která zde zazněla, patřila například cesta ke klimaticky neutrálnímu městu (Liberec), dekarbonizace v praxi (Ringen Litoměřice), akční plány pro udržitelnou energii a klima (Tábor), komunitní energetika a sdílení elektřiny (MAS Opavsko, Praha, Unie komunitní energetiky, Energetický regulační úřad), jakožto i nová legislativa k energetice a její dopady v praxi. Seminář se setkal s velikým zájmem účastníků.

V primátorské rezidenci pak byla předána ocenění v kategorii Skokan roku NSZM ČR 2023 a vyhlášeny výsledky hlasování v anketě o NEJ praxi Zdravých měst 2023.

Ocenění
Skokan roku 2023

Jihomoravský kraj: za inovace a aktivní podporu v oblasti participace a (nejen) klimatické politiky. Ve spolupráci s krajskou inovační agenturou JINAG

Nejlepší Dobrá praxe 2023

město Brno – Nebýt na to sama

město Ostrava – Program Tvoříme prostor

město Hodonín – Přírodní učebna Archimedes

 

Zdroj: Národní síť Zdravých měst

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1359
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze