Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoIT

Zkušenosti z Finska: Nové technologie ve veřejném sektoru

Vyšší úroveň digitálního pohodlí a rostoucí automatizace – občané v zemích s vyspělými digitálními technologiemi stále intenzivněji vyžadují realizaci technologických vizí, které jim umožní rychlejší a pohodlnější vzdálený přístup k veřejným službám. Modernizace ICT infrastruktury a digitalizace služeb, zaměřených na občany, se v Evropě stala široce diskutovaným tématem. Za pozornost stojí finská společnost Joki ICT, která pomáhá místním samosprávám organizovat digitální služby pro občany. Zájem o chytrý veřejný sektor je i v České republice.

Před veřejným sektorem stojí velká výzva. Aby bylo možné plně využívat nové sítě 5G a přiblížit svět o krok blíže k digitální budoucnosti, je třeba modernizovat infrastrukturu ICT a digitalizovat služby pro občany. Proto se nyní více než kdy jindy projevuje nutnost digitální transformace, jež zahrnuje vše od elektřiny až po dodávky vody domácnostem. Úspěšná realizace stanovených cílů pravděpodobně závisí na spolupráci vlád a technologických společností. Příklad přináší zdárná součinnost finského veřejného sektoru a společnosti Joki ICT.

Finská společnost Joki ICT, poskytující regionální služby pro veřejnou správu na bázi informačních a komunikačních technologií, je ve skutečnosti vlastněna obcemi, kterým své služby poskytuje. Tvoří ji 36 vlastníků, 25 obcí, 6 obecních sdružení a 5 obecních společností, jimž zajišťuje služby v oblasti sítí, datových center, bezpečnosti informací, ochrany dat, telekomunikací, podpory informačních technologií (IT) a softwarových systémů. Společnost klade velký důraz na úzkou spolupráci se zákazníky a výrazně investuje do řešení, která zefektivňují a digitalizují procesy služeb. V této strategii spočívá jeden z důvodů, proč se rozhodla vyvinout systém, jenž zapojeným obcím usnadní komunikaci s občany a také mezi sebou navzájem.

Projekt modernizace byl zahájen v roce 2015, kdy společnost Joki ICT hledala nového dodavatele sítě. „Pro jednoho z našich klientů jsme hledali alternativy k původnímu switchovému řešení. Tento zastaralý systém již nebyl schopen podporovat všechny požadované funkce, poznamenal Mauri Kyllönen, ředitel pro síťové technologie (CTO) ve společnosti Joki ICT. Představě o nové technologii nejvíce odpovídala široká škála produktů řady CloudEngine S6720 od společnosti Huawei. Takto vznikla nová vzájemná spolupráce mezi společnostmi Huawei a Joki ICT, významně přispívající k vytvoření dalších inovativních projektů.

Jeden z takových příkladů reprezentuje síťové řešení Campus od společnosti Huawei. Produktové portfolio řešení zahrnuje kampusové switche CloudEngine řady S, přístupové body (AP) a přístupové řadiče (AC) AirEngine Wi-Fi 6, podnikové routery řady NetEngine AR, novou generaci autonomního systému správy a řízení sítě pro kampusové sítě Huawei – iMaster NCE-Campus – a platformu pro analýzu kampusových sítí iMaster NCE-CampusInsight. Řešení tohoto typu pomáhá organizacím budovat konvergované, efektivní, bezpečné a integrované kampusové sítě, neboť jsou zjednodušené, flexibilní, snadno spravovatelné a vysoce výkonné. Společnost Joki ICT má také zkušenosti s nasazováním systémů all-flash storage, Huawei OceanStor Dorado, pro své zákazníky, což pro ně znamená výrazné zlepšení výkonu.

Společnost Joki ICT ve spolupráci se společností Huawei výrazně zkrátila dobu potřebnou k vytvoření řešení pro komunální klienty a zlepšila služby zákazníkům. To se ukázalo jako přínos pro prodej. Tento fakt potvrzuje rovněž skutečnost, že společnost zaznamenala bezkonkurenční úspěch a v letech 2016–2020 vykazuje téměř 100% nárůst tržeb. „Jsem potěšen spoluprací se společností Huawei a spokojen s jejími produkty. Po pravdě řečeno, jsem dokonce trochu zaskočen, jak dobře všechno šlo. Od našich zákazníků nebyly prozatím zaznamenány žádné stížnosti. S Huawei jsme schopni poskytovat zákazníkům bezproblémové služby a zlepšovat jejich životy. A dokud jsou spokojeni naši zákazníci, jsme šťastní i my,“ doplnil Mauri Kyllönen.

Tím však příběh nekončí. Tým Joki ICT ocenil jedinečný potenciál řešení Huawei a plánuje expanzi do dalších odvětví. Tato iniciativa se stala vzorem cesty, na níž lze v zájmu digitalizace veřejné správy zároveň přistupovat k modernizaci veřejného sektoru jako celku. Inspirovat se můžeme též zde, na tuzemském trhu.

Zájem o nárůst chytrých řešení v České republice potvrzuje i Mgr. Tereza Vašíčková z nevládní neziskové organizace Smart City Innovations Institut, která je otevřenou platformou expertů v oblasti chytrých měst. „V letošním ročníku soutěže CHYTRÁ MĚSTA 2022 evidujeme výrazný nárůst přihlášených chytrých řešení, zaměřujících se právě na informační a komunikační technologie (ICT) ve veřejném i v soukromém sektoru, oproti předcházejícím ročníkům. Je tedy zjevné, že také u nás stále roste poptávka po tomto typu projektů.“

Foto: ICT Technologie
Zdroj: Huaweii

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze