Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a Infrastruktura

Liberecký kraj zavádí změnu v jízdném pro uprchlíky

Namísto plošného jízdného zdarma, které platilo několik týdnů v Libereckém kraji, budou od prvního dubnového dne moci využít možnost cestovat zadarmo pouze osoby ukrajinské národnosti, které mají udělenu takzvanou dočasnou ochranu.

Liberecký kraj koncem února umožnil občanům z Ukrajiny bezplatně cestovat veřejnou dopravou. Každý, kdo se prokázal ukrajinským pasem, mohl této služby využít. „Chtěli jsme i tímto rozhodnutím o bezplatném jízdném pomoci všem, kteří prchali před válkou ze své země, neorientovali se hned v podmínkách české dopravy, a přitom potřebovali naši okamžitou podporu a pomoc. K podobnému kroku se přidaly další kraje i stát,“ řekl hejtman Martin Půta.

Koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji (KORID LK) nyní upravil pravidla tak, aby volné jízdné od 1. 4. 2022 čerpali jen ti, kteří obdrželi od cizinecké policie statut dočasné ochrany. V rámci sítě IDOL jim bude umožněna bezplatná přeprava (vyjma městské hromadné dopravy v České Lípě).

„Každý uprchlík z Ukrajiny, který chce cestovat zdarma, se musí prokázat vízem dočasné ochrany, to je uvedeno buď v biometrickém pase nebo na hraniční průvodce. Bezplatnou dopravu mají samozřejmě i ti, kdož mají uděleno vízum na strpění,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu. Přeprava dětí mladších 6 let bez dokladu je v doprovodu vždy zdarma bez ohledu na státní příslušnost.

S platností od 1. 4. 2022 se zavádí následující opatření:

  • Bezplatná přeprava je nadále umožněna jen občanům Ukrajiny, kterým je poskytnuta dočasná ochrana. Nevztahuje se plošně na ty, kteří přišli v době před vypuknutím válečného stavu.
  • Statut dočasné ochrany (či strpění) je jednoznačně rozpoznatelný podle druhu dokladu a odpovídajících víz zavedených v dokladu. Pro vyloučení nejasností v rozpoznávání cestujících, kteří mají nárok, je pro dopravce i pro cestující vytvořena intuitivní pomůcka v češtině i ukrajinštině, kde jsou popsány doklady, do kterých lze zapsat statut uprchlíka a jakou formu uvedený zápis má.
  • Od zavedení opatření, tj. od 1. 4. 2022, jsou dopravci požádáni o týdenní toleranci v provozu, to znamená, že cestující budou případně upozorněni, že na bezplatnou přepravu musí nárok doložit předepsaným dokladem.

„Zhruba měsíční vyhodnocování stavu nám umožnilo přesně definovat pravidla i ověřit, že identifikace osob, které potřebují pomoc, nebude nijak složitá,“ doplnil Jan Sviták.

„Protože Liberecký kraj není jediným objednatelem dopravy v síti IDOL, koordinujeme tuto pomoc s městy, které objednávají provoz MHD, ale i se železničními dopravci na dálkových linkách,“ vysvětlil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK.

Cestující najdou potřebné informace na webových stránkách www.iidol.cz nebo v aktualitách na sociálních sítích integrované dopravy IDOL. Protože toto opatření je zavedeno dočasně, je potřeba sledovat případné změny, které v rámci předpokládané stabilizace situace uprchlíků, určitě časem nastanou.

Zdroj: Liberecký kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze