Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Doprava a Infrastruktura

  Liberecký kraj zavádí změnu v jízdném pro uprchlíky

  Namísto plošného jízdného zdarma, které platilo několik týdnů v Libereckém kraji, budou od prvního dubnového dne moci využít možnost cestovat zadarmo pouze osoby ukrajinské národnosti, které mají udělenu takzvanou dočasnou ochranu.

  Liberecký kraj koncem února umožnil občanům z Ukrajiny bezplatně cestovat veřejnou dopravou. Každý, kdo se prokázal ukrajinským pasem, mohl této služby využít. „Chtěli jsme i tímto rozhodnutím o bezplatném jízdném pomoci všem, kteří prchali před válkou ze své země, neorientovali se hned v podmínkách české dopravy, a přitom potřebovali naši okamžitou podporu a pomoc. K podobnému kroku se přidaly další kraje i stát,“ řekl hejtman Martin Půta.

  Koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji (KORID LK) nyní upravil pravidla tak, aby volné jízdné od 1. 4. 2022 čerpali jen ti, kteří obdrželi od cizinecké policie statut dočasné ochrany. V rámci sítě IDOL jim bude umožněna bezplatná přeprava (vyjma městské hromadné dopravy v České Lípě).

  „Každý uprchlík z Ukrajiny, který chce cestovat zdarma, se musí prokázat vízem dočasné ochrany, to je uvedeno buď v biometrickém pase nebo na hraniční průvodce. Bezplatnou dopravu mají samozřejmě i ti, kdož mají uděleno vízum na strpění,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu. Přeprava dětí mladších 6 let bez dokladu je v doprovodu vždy zdarma bez ohledu na státní příslušnost.

  S platností od 1. 4. 2022 se zavádí následující opatření:

  • Bezplatná přeprava je nadále umožněna jen občanům Ukrajiny, kterým je poskytnuta dočasná ochrana. Nevztahuje se plošně na ty, kteří přišli v době před vypuknutím válečného stavu.
  • Statut dočasné ochrany (či strpění) je jednoznačně rozpoznatelný podle druhu dokladu a odpovídajících víz zavedených v dokladu. Pro vyloučení nejasností v rozpoznávání cestujících, kteří mají nárok, je pro dopravce i pro cestující vytvořena intuitivní pomůcka v češtině i ukrajinštině, kde jsou popsány doklady, do kterých lze zapsat statut uprchlíka a jakou formu uvedený zápis má.
  • Od zavedení opatření, tj. od 1. 4. 2022, jsou dopravci požádáni o týdenní toleranci v provozu, to znamená, že cestující budou případně upozorněni, že na bezplatnou přepravu musí nárok doložit předepsaným dokladem.

  „Zhruba měsíční vyhodnocování stavu nám umožnilo přesně definovat pravidla i ověřit, že identifikace osob, které potřebují pomoc, nebude nijak složitá,“ doplnil Jan Sviták.

  „Protože Liberecký kraj není jediným objednatelem dopravy v síti IDOL, koordinujeme tuto pomoc s městy, které objednávají provoz MHD, ale i se železničními dopravci na dálkových linkách,“ vysvětlil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK.

  Cestující najdou potřebné informace na webových stránkách www.iidol.cz nebo v aktualitách na sociálních sítích integrované dopravy IDOL. Protože toto opatření je zavedeno dočasně, je potřeba sledovat případné změny, které v rámci předpokládané stabilizace situace uprchlíků, určitě časem nastanou.

  Zdroj: Liberecký kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze