Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a Infrastruktura

V Plzni zrekonstruují památkové centrum

Plzeňská radnice představila svou dlouhodobou desetiletou vizi týkající se historického jádra západočeské metropole. Podněty ke zlepšení situace získával magistrát přímo od majitelů objektů, které se nachází v městské památkové zóně. Podle náměstkyně Elišky Bartákové (ANO) nejsou cílem projektu jen rekonstrukce historických domů, ale jde hlavně o to, aby se z lokality stal živý organismus.

„Nyní už jsou v souladu s touto vizí připravovány první rekonstrukce domů. Majitelé historických objektů mohou dosáhnout na dotaci Ministerstva kultury České republiky, které Program regenerace městských historických jader vyhlašuje. Tím, že město zpracovalo svůj dokument na regeneraci plzeňského historického jádra, se přihlásilo k ministerskému programu,“ říká úvodem Eliška Bartáková.

Dle jejích slov regenerace v tomto programu neznamená jen opravy památek, ale transformaci celého území plzeňské památkové rezervace do celku, který bude fungovat jako živý organismus. Za pravdu jí dává i vedoucí odboru památkové péče Karel Zoch. „Chceme, aby v něm lidé žili a chodili nakupovat třeba do blízkého pekařství. Takovéto pekařství nebo jiný obchod či restaurace generují nájem a z nájmu může majitel památku opravit a udržovat ji. Když bude tato křehká rovnováha narušena, začne celé území chátrat. Úkolem nás památkářů je ten organizmus živý udržet, ne z něj udělat mrtvý ‚vycpaný‘ exponát,“ vysvětlil Zoch.

Na dokumentu Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (ÚKRMP) pracoval několik měsíců. Pracovníci museli získat data z terénního průzkumu. Do programu se celkem přihlásilo 47 objektů, z nichž je 39 kulturní památkou. „Vlastník, případně správce posuzovaného domu, nás vždy provedl jednotlivými prostory. Následovala diskuze, která nám dopomohla ve tvorbě uceleného obrazu zahrnujícího historii domu včetně výhledových plánů. Výsledek se pak promítl do hodnotící karty každého posuzovaného objektu, ta je součástí zpracovaného dokumentu,“ popsal Adam Javornícky z ÚKRMP.

Dále dodal, že sami byli překvapeni tím, k jakým kontrastům u technického stavu objektů dochází. „Na první pohled se z ulice mohou zdát domy v dobré kondici, ale už málo kdo ví, co se skrývá uvnitř. Vlhkost a chátrající dvorní průčelí patřily mezi nejčastěji zaznamenané problémy. Na druhou stranu jsme se setkali i s objekty ve velmi dobrém stavu, což nás moc těší,“ poznamenal.

Vlastníkům památek pomůže odbor památkové péče

Náměstkyně Eliška Bartáková dále upozornila, že s požadavkem na regenerační zásah je aktuálně evidována až třetina nemovitých kulturních památek v historickém jádru. Do projektu se zatím přihlásila pouze část z nich. „Jedná se však takzvaně o živý dokument, takže i nadále sledujeme dění v historickém jádru a na základě průběžného vývoje a zájmu vlastníků památek budeme jednotlivé podklady aktualizovat,“ uvedla.„Jsme prostředníkem mezi tím, co nabízí Ministerstvo kultury v rámci svých dotačních programů, a mezi vlastníkem, na jehož bedrech leží řada povinností,“ doplnil její slova Karel Zoch.

Aby mohl být vlastník do programu zařazen a dosáhnout tak na dotaci z Ministerstva kultury, musí být jeho dům evidován jako kulturní památka, mít zpracovanou projektovou dokumentaci, která musí projít schválením odboru památkové péče a také by měl mít vydané stavební povolení.

„Důležitý je komplexní přístup k celému území i v rámci jednotlivých rekonstrukcí. I majitelé objektů musejí postupovat od celku k částem. Měli by vyhodnotit, co na jejich domě není v pořádku, nechat vypracovat komplexní projektovou dokumentaci a následně v opravě postupovat po jednotlivých krocích,“ podotkla Bartáková.

Manuály pro regulaci vizuálního smogu

Plzeň se dále věnuje také ožehavému tématu reklamy ve veřejném prostoru. Nechalo proto vypracovat Manuál reklamy ve veřejném prostoru a Manuál označováno provozoven. Na to posléze navázal Plán regulace vizuálního smogu.

„Jsou to další aktivity prováděné na území historického jádra, které přispívají ke zlepšení celkového dojmu z tohoto památkově chráněného území. Slouží jako návod pro majitele objektů či provozovatele nejrůznějších zařízení. Jde o to vytvořit z historicky cenného centra kultivované prostředí, které bude přitahovat obyvatele Plzně i návštěvníky města,“ dodala Hana Josefová z tiskového oddělení magistrátu.

Foto a zdroj: Plzeňská drbna

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1359
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze