Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceOdpady

  Analýza cen vývozu komunálního odpadu

  Zdražuje se nejen vývoz směsného komunálního odpadu, rostou i ceny u toho vytříděného. Jsou obce, kde bývají barevné kontejnery často přeplněné. Kdo je na vině? Obec, která má přistavit další nádoby? Nebo občané, kteří nerozkládají rozměrné krabice a nestlačují PET láhve?

  Náklady na tříděný sběr

  Náklady na tříděný sběr jsou součtem nákladů na sběr a svoz tříděného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovu. Tvoří cca 24 % celkových nákladů.

  „Každý občan si může zjistit, na kolik vývoz jedné tuny vyjde,“ upozorňuje Milan Havel z Arniky a doplňuje: „Za jeden výklop kontejneru se obvykle platí od cca 100 do 400 Kč. Pokud je v kontejneru málo suroviny, může vývoz vyjít i na 20 000 Kč/t.“

  Jednotkové náklady přepočtené na obyvatele v posledních šesti letech narůstají. Způsobuje to zejména růst výtěžnosti tříděného sběru v obcích, a to především prostřednictvím relativně drahých způsobů sběru, jako jsou veřejné nádoby nebo nádoby určené pro jednotlivé domácnosti – tzv. door-to-door systém.

  Náklady na tříděný sběr v Kč/t v roce 2021 podle krajů/ zdroj: EKO-KOM

  Porovnání jednotkových nákladů a výtěžnosti v krajích:

  „Pokud jde o nádoby, hlavně u papíru a plastu si musí obce hlídat ekonomiku tříděného sběru. Čili nádob musí být tolik, aby svoz nebyl moc drahý. Tříděný sběr není zadarmo a obce významně na jeho třídění doplácí,“ říká Milan Havel. „EKO-KOM obcím hradí jen náklady na svoz obalů, například u papíru jen 55 % průměrných nákladů,“ dodává.

  Třídit se musí umět

  U tříděného odpadu je častým problémem to, že občané vyhazují nerozložené krabice a kartony či nezmáčknuté PET láhve.

  „Nedávno jsme například rozebírali kontejner na papír a zvážili jeho obsah. Obsahoval jen 15 kg papíru. Doporučená hodnota je 33 až 66 kg u kontejneru o objemu 1,1 m3,“ zdůrazňuje Milan Havel a připomíná: „Stačilo, že jsme složili krabice, a kontejner byl zpola zaplněný.“

  Individuální řešení pro každou obec

  Obce mají různé podmínky a možnosti závisející mimo jiné na spotřebitelském chování občanů, geografických podmínkách, rozmístění zástavby, dopravní obslužnosti území, způsobech sběru a svozu komodit, dostupných technologiích pro nakládání s odpady, konkurenci firem nakládajících s odpady atd.

  „Každá obec si systém musí optimalizovat sama a upravovat podle situace. Co přibližně platí, že průměrný obyvatel produkuje asi 40–50 kg sběrového papíru a 30–40 kg plastů. Další komodity nejsou tak významné a ekonomicky zatěžují obec méně,“ uzavírá Milan Havel.

  Tématikou se zabývá i video z dílny Arniky: https://fb.watch/gEQCAPXL0J/

  Foto a zdroj: www.komunalniekologie.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze