Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  Analýza reakce Čechů na inflaci

  Tuzemské maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel) v červnu letošního roku vykázaly meziroční pokles o 6 %. Ve srovnání s předchozím měsícem pak došlo k nárůstu o 0,2 %.

  Celkové tržby tak zůstávají i pod úrovní z února 2020, tedy těsně před začátkem pandemických omezení.

  Nejdražší jsou pohonné hmoty

  Na nejnovějších datech je zřejmé, že Češi si z obchodů oproti loňsku odnášejí výrazně méně zboží – což vyjadřuje právě zmiňovaný pokles reálných tržeb. Ovšem teze o tom, že Češi masivně šetří, zcela neplatí. V nominálním vyjádření, tedy zohledňujícím čistě samotné peněžní útraty, došlo meziročně naopak k nárůstu o výrazných 10,3 %.

  Nejvíce české peněženky meziročně provětraly pohonné hmoty, kde se zákazníci nezdráhali utratit o impozantních 34,7 % více, ačkoliv samotného benzinu za tyto prostředky dostali méně.

  Ze všech sledovaných kategorií došlo ke skutečnému šetření peněz meziročně pouze v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením, kam do kas přiteklo o 1 % méně a u výrobků pro kulturu a rekreaci (-1,3 %).

  Pokud bychom hledali kategorie, kde nastal největší efekt „více peněz za méně muziky“, pak kromě již zmiňovaných pohonných hmot vítězí oděvy a obuv.

  Červnová data sice potvrzují tezi o tom, že Češi si z obchodů letos odnášejí méně než před rokem, ovšem podle nás to nelze tak docela interpretovat jako sníženou ochotu utrácet.

  Navzdory zprávám o klesající kupní síle a obavách Čechů o schopnost zaplatit nezbytné výdaje, jsme se nezdráhali letos otevřít peněženky o 10,3 % velkoryseji než loni. Ano, za o tolik vyšší útratu jsme sice dostali reálně o 6 % méně zboží, což ovšem nic nemění na skutečnosti, že ochota utrácet de facto zůstala silná.

  Data o spotřebitelské náladě, která podle Českého statistického úřadu dosahuje svého historického dna, podle nás lze interpretovat spíše tak, že Češi nadále utrácejí poměrně velkoryse. Ovšem jsou pochopitelně roztrpčeni tím, že si přesto z obchodu odvážejí čím dál chudší nákupní košík. Že by skutečně omezovali svou ochotu tahat z peněženek tisícikoruny zatím data tak docela nepotvrzují.

  Bohatí rychleji utrácejí

  Naše interpretace tohoto jevu je taková, že zatímco domácnosti s nižšími příjmy pod tlakem výdajů na nezbytné položky – jako jsou energie či základní potraviny – pravděpodobně skutečně útraty omezují.

  To je zatím plně kompenzováno lidmi s vyššími příjmy, kteří se naopak snaží své úspory uchránit před inflací tím nejjednodušším způsobem – jejich rychlým utracením. To není příliš uklidňující zpráva z pohledu dalšího inflačního vývoje, jelikož pokračující proud peněz do kas obchodníků zatím nedává příliš důvodů k pomalejšímu zdražování.

  Foto: pxHere
  Zdroj: Kurzy.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze