Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

ČMZRB podpoří obnovu a další rozvoj vodohospodářské sítě v Českém ráji a Krkonoších

Vodohospodářská infrastruktura vyžaduje pravidelné investice. To je jedním z důvodů, proč Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS Turnov) již po několikáté v řádu dvou desítek let čerpá zvýhodněný úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Nyní z něj plánuje zafinancovat obnovu a další rozvoj vodohospodářských sítí zejména v Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Ohrazenicích a v Chuchelně.

O firmě

VHS Turnov vzniklo privatizací státního podniku Vodovody a kanalizace Turnov v roce 1995 s cílem zajistit provoz a rozvoj regionální vodohospodářské infrastruktury, která byla v té době značně zastaralá. Tehdy zásobilo pitnou vodou pouze obyvatele svých zakládajících členů, tj. města Turnov a tří přilehlých obcí Přepeře, Rakousy a Ohrazenice, kterých bylo přibližně 16 tisíc. Dnes má sdružení již 22 členů, včetně měst, jako jsou Semily, Jilemnice či Rokytnice nad Jizerou, a pitnou vodou zásobuje přes 40 tisíc obyvatel.
„Vodohospodářská infrastruktura v našem regionu nebyla v polovině 90. let v příliš dobré kondici, a proto jsme od počátku museli investovat nemalé prostředky do oprav a rekonstrukcí jak vodovodů, tak kanalizací,“ vzpomíná Marcela Červová, ředitelka VHS Turnov. Jednou z prvních velkých investic byla rekonstrukce čistírny odpadních vod Turnov, která měla v té době za sebou již přes 30 let provozu.

Banka pomáhá

Na rekonstrukci vedle poskytnuté dotace ministerstva zemědělství využilo VHS Turnov i bezúročný úvěr od ČMZRB. „Bez těchto prostředků by její rekonstrukce byla zřejmě rozdělena do více etap a financována z jiných zdrojů, což by zastavilo další investice do vodohospodářské infrastruktury v majetku našeho sdružení. Nejen pro nás, ale i pro město Turnov byla investice do ČOV, tak jak proběhla, velmi důležitá a velmi potřebná,“ říká Marcela Červová. Následně ČMZRB VHS Turnov poskytla několik dalších  zvýhodněných úvěrů, které posloužily ke zbudování kanalizace v okrajových částech města Turnov a obci Přepeře, ke zkvalitnění pitné vody v Jilemnici, k opravě vodovodu a kanalizace v obci Malá Skála, odkanalizování Rovenska pod Troskami a k intenzifikaci úpravny vody Příkrý. Další rozvoj sítí opět za využití zdrojů ČMZRB

Investice pokračují

„Investice do infrastruktury nikdy nekončí, vodohospodářský majetek je nutné stále obnovovat, udržovat a rozvíjet. Aktuálně pracujeme na obnově a dalším rozvoji vodohospodářských sítí v Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Ohrazenicích, v Chuchelně, Benešovsku a Benecku,“ přibližuje další investiční záměr Milan Hejduk, ředitel svazku VHS Turnov, a dodává: „Jsme jedni z největších úspěšných příjemců dotačních prostředků v ČR, ale k nim potřebujeme pokaždé přidat skoro stejně velké vlastní zdroje. ČMZRB nám vždy poskytla velmi výhodné podmínky financování a profesionální servis, proto jsme rádi, že banka nabídla v soutěži opět nejlepší podmínky a potřebné peníze získáme znovu od ní.“ „Jak je vidět na příkladu VHS Turnov, naše banka se zaměřuje na financování vodohospodářské infrastruktury dlouhodobě. S rozšiřováním našich aktivit plánujeme do této oblasti proniknout ještě ve větší míře. Zvažujeme možnost vytvořit v rámci naší dceřiné společnosti – Národního rozvojového fondu – samostatný podfond, který by byl zaměřen právě na vodohospodářskou infrastrukturu. Na financování jejího rozvoje by se pak mohli podílet i soukromí investoři,“ prozrazuje Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Doposud největším projektem byla Čistá Jizera

Doposud největším projektem, který Vodohospodářské sdružení Turnov realizovalo, byla Čistá Jizera. Nápad se zrodil v hlavě Milana Hejduka, a to v roce 2003, kdy se v ČR začaly financovat velké vodohospodářské projekty z prostředků EU. Jeho cílem bylo vyřešit odkanalizování všech obcí nad dva tisíce tzv. ekvivalentních obyvatel a napojit na kanalizaci maximální množství nemovitostí.
Realizace projektu od vzniku investičního záměru po kolaudaci stavby trvala děvět let. Investiční náročnost projektu byla přibližně 1,2 miliardy korun. V souvislosti s ním došlo ke vstupu jednotlivých zaangažovaných měst na Semilsku do VHS Turnov, sjednocení ceny vodného a stočného v daném regionu a vedle řešení stokové sítě ve všech městech i k rekonstrukci stávající ČOV v Lomnici nad Popelkou a dořešení systému zásobování pitnou vodou, tj. dostavby vodovodů a dvou pro město stěžejních vodojemů, v Rokytnici nad Jizerou.
„Projekt Čistá Jizera byl pro nás největší investicí, která se vyšplhala přes jednu miliardu korun. Přibližně polovina byla uhrazena z prostředků EU a Státního fondu životního prostředí, část z vlastních zdrojů měst a našeho sdružení a na zbytek jsme čerpali úvěr, který doposud splácíme,“ přibližuje financování Čisté Jizery Marcela Červová a dodává: „Projekt je již kompletně ukončený. A nejen my a města, ale i poskytovatel dotace jej považuje za úspěšný.“
Od roku 1996 bylo do vodohospodářské infrastruktury ve správě VHS Turnov investováno už víc jak 4 miliardy Kč a v její obnově a rozvoji bude sdružení pokračovat i nadále. „Pokud se v budoucnu objeví další větší projekt, určitě s ČMZRB prokonzultujeme i možnost financování právě prostřednictvím Národního rozvojového fondu,“ uzavírá Milan Hejduk.

Slovo o ČMZRB

Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s., je národní rozvojovou bankou České republiky. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších sektorech ekonomiky. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtu krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu. V roce 2020 ČMZRB svými produkty podpořila 10 636 projektů, v objemu přes 51 miliard korun napřímo poskytnutých či zaručených úvěrů.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
467
Energetika
548
IT
424
Dotace a Finance
1440
Zdravé město
11

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze