Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Energetické centrum Ústeckého kraje zavede opatření pro energetickou stabilitu

Krajský energetický management, komunitní energetika, energetická soběstačnost a bezpečnost, to vše jsou témata, která má v Ústeckém kraji na starost nově zřízená příspěvková organizace Energetické centrum Ústeckého kraje.

Energetické centrum Ústeckého kraje zahájilo činnost 1. srpna 2022. K 1. říjnu byl jmenován radou kraje na post ředitele organizace Vladimír Skalník. V současné době má Energetické centrum za sebou organizační práce a již plně soustředí na klíčové činnosti své náplně.

„Energetické centrum bylo zřízeno, aby realizovalo krajskou energetickou politiku v souladu s energetickým plánem Ústeckého kraje. Zejména chceme zavedení krajského energetického managementu,“ řekl hejtman Jan Schiller. Krajský energetický management je soubor činností (sběr dat, jejich analýza, vyhodnocení a navrhování konkrétních opatření), které povedou k vyšší efektivitě při nakládání s energiemi na majetku kraje.

„Energetika je jedním se stěžejních pilířů pro činnost vznikajícího Transformačního centra Ústeckého kraje. K důležitým tématům zde patří komunitní energetika, která může významným způsobem posílit energetickou soběstačnost, bezpečnost a stabilitu obcí. Prostřednictvím Energetického centra chceme také podpořit vodíkovou mobilitu v kraji, zejména její využití ve veřejné dopravě,“ doplnila radní pro transformaci Iva Dvořáková.

V souvislosti s řešením energetické efektivity a sledování spotřeby se počítá s využitím objektu Transformačního centra jako „živé laboratoře“, kde by se sledovala okamžitá spotřeba energie a účinnost různých opatření. S tím souvisí pořízení a instalace senzorů a čidel pro nejrůznější měření. Dále zde bude instalovaná také fotovoltaika, geotermální zdroj a dobíjecí stanice pro elektromobily.

Mezi klíčové činnosti Energetického centra patří také zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a druhotných zdrojů energie na celkových dodávkách energie do energetického hospodářství v majetku kraje nebo metodická podpora městům a obcím při tvorbě energetických plánů a energetických koncepcí.

Oficiální sídlo organizace je zatím na krajském úřadě, kanceláře využívá v prostorách Inovačního centra Ústeckého kraje. Výhledově by se mělo přestěhovat do chystaného Transformačního centra Ústeckého kraje, kde doplní komplexní agendu zaměřenou na energetiku, inovace a datové služby.

Fotoicuk.cz
Zdroj: Ústecký kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
383
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze