Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Energetik: „Trenýrková“ teplota vyjde na desítky tisíc

Jakub Schebesta, energetik z odboru rozvoje města

Stejně jako domácnosti, i město řeší, jak v době neustále rostoucích cen energií ušetřit. Jihlava se aktuálně snaží nakoupit plyn a elektřinu na hladině vysokého napětí na příští rok. Jak ale přiznává energetik jihlavského magistrátu Jakub Schebesta, dodavatele zatím nesehnali.

Co dělá město pro to, aby nakoupilo energie pro příští rok co nejvýhodněji?

Už několik let nakupujeme energie na kladenské komoditní burze. Vždy se nám je podařilo pořídit za rozumnou cenu. Letos je to vzhledem k situaci na trhu s energiemi bohužel složitější. Zatím jsme zajistili dodavatele na elektřinu v nízkém napětí. Tedy na veřejné osvětlení a běžný provoz objektů. Co se ale týká aukcí na plyn a elektřinu ve vysokém napětí, tam se nám to dosud nepodařilo. Město během více než dvou měsíců učinilo řadu pokusů na vysoutěžení dodavatele, ale většina jich má vyhlášený stop-stav. Nikdo se do aukcí nehlásí, obchodníci jsou v nejistotě. Sami nevědí, jestli budou schopni uspokojit potřeby zákazníků. Podle našich informací je v podobné situaci řada dalších samospráv i podniků. Podobné zprávy přicházejí i z dalších evropských států.

Jak to budete řešit?

Nějaké možnosti tu jsou, ale určitě z toho nevyjdeme tak dobře jako v minulých letech, kdy se nám dařilo energie pořizovat za rozumné ceny. Ve hře jsou aktuálně spotové ceny. Tedy nákup za okamžité denní nebo hodinové tržní ceny, které se neustále mění. Je to v tuto chvíli jediná možnost, o které jsou obchodníci ochotni jednat. Každopádně do konce září (pozn. red.: článek vznikal v polovině září) bychom chtěli mít jasno.  V závěruroku se situace nejspíš nezlepší. Naopak. Bude pak daleko větší tlak na obchodníky.

Nejsou spotové ceny, které se neustále mění, pro město rizikem?

Ano, spotové ceny mohou být za určitých okolností rizikovější. Na druhou stranu ale mohou přinášet i výhody. Spotové ceny jsou flexibilnější, okamžitě reagují na to, co se na trhu děje. Jaká je cena dodávky se zákazník vlastně dozví až dodatečně. Konzultovali jsme situaci s obchodníky i burzovními experty. Nikdo dnes nedokáže říct, zda bude výhodnější fixace ceny nebo spotové ceny. Pro nás ale začíná být naléhavé, abychom vůbec nějakého dodavatele elektřiny a plynu zajistili.

Stejně jako řada domácností, i město nyní hledá možnosti, kde ušetřit.

Počítáme s tím, že energie na příští rok vyjdou město, jeho příspěvkové a obchodní společnosti v nejčernějším scénáři na více než 400 milionů korun. Když si vezmete, že rozpočet města je něco přes jednu miliardu korun, je to opravdu velká položka. Rýsuje se nějaká forma podpory ze strany vlády, ale zatím nikdo neví, jak to celé bude nastaveno.

I proto se nyní více věnujeme dalšímu hledání úspor. Největší spotřeba energií je na vytápění. Jako nejrychlejší a nejefektivnější řešení, jak ušetřit, se proto nabízí snížení teploty vytápění. Samozřejmě to má určité zákonné a lidské limity. Určitě bych byl v tomto ohledu opatrný ve školách a školkách nebo v domovech pro seniory. Tam je prostě potřeba zachovat teplo tak, jak lidé potřebují. Lze ale omezit teploty například na chodbách. Zkoušíme upravit časy, kdy jsou budovy vytápěny naplno nebo na útlumovou teplotu. Během podzimu budeme testovat zónovou regulaci topení v jednom z našich větších objektů, pokud se osvědčí, plánujeme rozšíření na další budovy.

Osobně si ale myslím, že co se týká vytápění, chovalo se město a jeho společnosti hospodárně vždy. Takže na řadě míst už opravdu nevíme, jak významnějších úspor energií dosáhnout, aniž bychom výrazně nezasáhli do jejich provozů. Většina domů v majetku města, kromě historických budov, je samozřejmě zateplena a prochází postupnou generační obnovou.

Ušetřit se dá také na osvětlení.

Přesně tak, nemělo by se proto nikde v budovách zbytečně svítit. Všechny staré žárovky, pokud ještě někde jsou, navíc měníme za LED, což se pak na nákladech za elektřinu také projeví. Ve hře je i omezení v rámci veřejného osvětlení. Pokud to technologie umožňuje, můžeme zkusit například světla na některých místech utlumit, případně pokud to situace dovolí, i vypnout. V příštím roce bychom také rádi instalovali 2 – 3 fotovoltaické elektrárny na střechy budov.

Dalo by se tedy říct, že město je jako jedna velká domácnost, která se snaží hledat úspory, jako to teď dělá řada z nás doma?

Určitě. Stejně jako každá domácnost se musíme přizpůsobit situaci, hledat řešení a trochu slevit z našeho komfortu. Zvykli jsme si v poslední dekádě, že energie byly velmi levné. Ta doba je ale pryč a asi se v dohlednu nevrátí. Taková ta „trenýrková“ teplota v domácnostech, na kterou jsme někteří zvyklí, by letos vyšla až na desítky tisíc korun. Město je na tom úplně stejně.

Foto a zdroj: Jihlava

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
248

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze