Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  Evropská komise schválila Operační program Zaměstnanost plus

  První výzvy v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) pro období 2021–2027 mohou být spuštěny. MPSV, jež je řídicím orgánem tohoto programu, je může vypisovat až do celkové výše 46 miliard korun. Posledním krokem, který spuštění výzev umožnil, bylo dnešní ustavující zasedání monitorovacího výboru, přičemž samotný program schválila Evropská komise v pátek 3. června.

  „Nový program, který je zaměřený na pomoc a podporu ohrožených lidí, bude přínosný zejména v dnešní nelehké době. Díky dobré přípravě byl OPZ+ schválen mezi prvními programy v EU,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

  „Téměř 23 miliard korun půjde na podporu zaměstnanosti a na nové výzvy na trhu práce. Sociálnímu začleňování připadne zhruba 18 miliard korun a necelá miliarda korun bude věnována sociálním inovacím. Na potravinovou a materiální pomoc nejchudším osobám jsou určeny 2 miliardy korun,“ popsala rozdělení finančních prostředků náměstkyně pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce Martina Štěpánková. Zbývající prostředky budou využity na technickou pomoc, tedy na řízení celého programu včetně podpory žadatelů a příjemců.

  OPZ+ navazuje na končící Operační program Zaměstnanost. Oproti minulému období je sice rozpočet programu zhruba o 28 miliard nižší, příjemci se však v novém období mohou těšit na jednodušší a flexibilnější pravidla. Ta zahrnují např. širší využití zjednodušených metod vykazování, jako jsou nepřímé náklady, paušální sazby nebo jednotky.

  Schválení programu předcházela náročná příprava se zapojením zástupců jednotlivých resortů, regionů, měst a obcí, nestátních neziskových organizací, sociálních a dalších partnerů. V říjnu 2021 program schválila vláda ČR a v lednu 2022 byl předložen Evropské komisi. Následovalo vyjednávání o jeho konečné podobě a nakonec byl 3. 6. 2022 program oficiálně schválen také ze strany Bruselu.

  V návaznosti na schválení programu dnes zasedal Monitorovací výbor OPZ+ dohlížející na realizaci programu, který na svém ustavujícím zasedání projednal přípravu zahájení implementace a zejména schválil kritéria pro výběr projektů. Díky tomu je nyní možné spustit proces vyhlašování výzev pro předkládání projektů. První výzvy budou postupně vyhlašovány od příštího týdne.

  Aktuální informace o výzvách budou dostupné na webových stránkách www.esfcr.cz spolu se všemi nezbytnými dokumenty pro žadatele a příjemce OPZ+.

  Foto: Investopedia
  Zdroj: MPSV

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze