Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinancePamátky a kultura

Google Arts & Culture představil digitální sbírku o Česku

Image

 Vůbec poprvé na Google Arts & Culture vznikla digitální výstava, díky které se lidé na jednom místě mohou seznámit s rozsáhlým souborem umění, architektury a designu České republiky. Bohatá digitální sbírka „The HeART of Czechia“ byla představena pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Unikátní sbírka vznikla ve spolupráci s 19 kulturními institucemi, mezi něž patří například Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Uměleckoprůmyslové muzeum, Vila Tugendhat, Nadace Mucha, Muzeum umění Olomouc a mnoho dalších.

Projekt představuje více než 2 500 různých děl a artefaktů, včetně těch digitalizovaných v ultravysokém rozlišení. Lidé si budou moci prohlížet díla Františka Kupky, Toyen, Emila Filly, Josefa Čapka, Jana Preislera a mnoha dalších nebo se dozvědět více o současném skláři Martinu Janeckém, který vytváří realistické plastiky bez použití jakýchkoli forem. K dispozici je také více než 20 Street View sbírek ze zajímavých míst spojených s kulturním životem. A s českým uměním a kulturou se mohou uživatelé seznámit i prostřednictvím skládačky puzzle.

„Jsme hrdí na to, že se nám ve spolupráci s lokálními institucemi podařilo přiblížit kulturní dědictví České republiky lidem po celém světě. Jedná se o první sbírku věnovanou umění, architektuře a designu, kterou přinášíme do Google Arts & Culture v rámci českého předsednictví v Evropské unii. Doufáme, že spojení nových technologií a bohaté české kultury poskytne uživatelům mnoho příležitostí k objevování poutavých příběhů, exponátů a zážitků, které si může vychutnat každý, ať už se nachází kdekoli. Našim partnerům, kteří všechny tyto poklady virtuálně zpřístupnili, patří obrovský dík,“ říká Amit Sood, ředitel Google Arts & Culture.

K vrcholům sbírky patří životní dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v ultra vysokém rozlišení, které si lidé budou moci přiblížit na úroveň jednotlivých tahů štětcem nebo nerovností plátna. Soubor obrazů, z nichž nejrozsáhlejší má rozměry přes 6 × 8 metrů, patří k největším, které kdy byly na Google Arts & Culture v takovém rozlišení nasnímány.

„Máme radost, že lidé mohou od dnešního dne najít na Google Arts & Culture první digitální sbírku věnovanou českému kulturnímu dědictví. Díky práci našich partnerů může kdokoliv a kdekoliv objevovat to, co Česká republika nabízí – mistrovská umělecká díla, slavné sklárny, opravdové architektonické poklady a jedinečný design. Tato sbírka umožňuje lidem prozkoumat umělecké srdce Česka zcela novým způsobem,” říká Taťána le Moigne, ředitelka české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky Googlu.

Návštěvníci se mohou ponořit také do více než osmi desítek výstav od partnerů projektu. Vedle Alfonse Muchy se prostřednictvím vyprávění v digitálním prostoru detailněji seznámí s příběhem Toyen, ale i s dalšími velikány a nejrůznějšími uměleckými směry, jako je český kubismus nebo avantgardní umění. Partneři věnovali prostor i letošním výstavám, jako je Flower Union u příležitosti českého předsednictví EU, nebo (Ne)Moc, která byla uvedena v centru DOX.

Další významnou součástí kolekce jsou nově pořízené virtuální prohlídky budov ve Street View. Lidé si tak budou moci projít historickou budovou Národního divadla, podívat se do slavné vzducholodě Gulliver, která je součásti Centra současného umění DOX, ikonické kubistické stavby dům U Černé Matky Boží od architekta Josefa Gočára nebo si třeba prohlédnout výstavu Mucha ve Valdštejnské jízdárně, navrženou světoznámou architektkou Evou Jiřičnou (výstava bude fyzicky dostupná pouze do konce tohoto roku).

„Tato digitální sbírka je odkazem na jedinečnou českou kulturu a umění, se kterými se nyní budou moci jednoduše seznámit lidé po celém světě. Jsem velmi rád, že jsem mohl tento projekt v rámci našeho předsednictví v Radě Evropské unie svou záštitou podpořit a pomoci tak šířit povědomí o rozmanitosti a kráse českého kulturního dědictví,“ říká ministr pro evropské záležitosti, Mikuláš Bek.

Česká kolekce je dostupná na webu i v aplikaci Google Arts & Culture, v češtině i v angličtině.

Google Arts & Culture je nekomerční iniciativa spolupracující s kulturními institucemi a umělci po celém světě. Jejím posláním je uchovávat a zpřístupňovat světové umění a kulturu online tak, aby byly dostupné komukoliv a kdekoliv. Společně s více jak 2000 partnery z více než 80 zemí světa zkoumá inovativní přístupy ke kultuře a interakcím s ní. Ve svých archivech má už více než šest milionů artefaktů a devět tisíc virtuálních prohlídek.

Foto a zdroj: PressMob

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze