Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

K vlastníkům lesa míří rekordní finanční podpora

Kraj Vysočina patří k regionům, které jsou nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou, a to ve spojení s nejvyšším počtem soukromých vlastníků lesů znamená ročně tisíce žádostí o dotace, které musí Krajský úřad Kraje Vysočina administrovat. V současné době se jedná o podporu ze státního rozpočtu, respektive ministerstva zemědělství např. na budování oplocenek, asanaci kůrovcem napadené dřevní hmoty i následnou péči o výsadbu. Ze statistik kraje vyplývá, že v 1. pololetí 2020 bylo proplaceno 2 055 žádostí ve výši 173 677 819 Kč a ve 2. pololetí přijato 1 100 žádostí za předpokládaných 150 milionů korun. Jejich proplacení bude probíhat letos v dubnu a květnu. Součástí žádostí jsou tzv. ohlášení, která se podávají ještě před žádostí, a vloni jich bylo na krajský úřad doručeno 1 707.

Do oblasti lesního hospodářství v Kraji Vysočina nyní směřují finanční prostředky řádově ve stovkách milionů korun. „Všem žadatelům o finanční podporu hospodaření v lesích doporučuji si nejdříve pečlivě prostudovat návodnou příručku zveřejněnou na webu ministerstva zemědělství. Zde jsou uvedeny všechny náležitosti a podrobné informace včetně jednotlivých kroků, které jsou potřebné pro správné podání žádosti,“ upozorňuje vlastníky lesů náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček. Je nezbytné, aby žadatelé ještě před zahájením prací vyplnili a odeslali v modulu tzv. ohlášení. To potom platí a pokryje činnosti ode dne doručení na krajský úřad až do konce příslušného kalendářního roku. Ohlášení je pak nutné doručit osobně, poštou nebo prostřednictvím datové schránky na krajský úřad. Úplně stejný postup čeká vlastníky lesů i u samotné žádosti o příspěvek. Po provedení prací se žádost vyplňuje a odesílá ve stejném modulu jako výše zmíněné ohlášení. Po vytištění žádosti a potvrzení provedených činností odborným lesním hospodářem se žádost s případnými přílohami opět doručí na krajský úřad.

Další finanční prostředky poskytuje ministerstvo zemědělství na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Za období roku 2019 přijal krajský úřad 1 671 žádostí za 565 193 672 Kč a v roce 2020 celkem 3739 žádostí za 1 559 665 465 Kč. Vyplácení peněz k žádostem za rok 2020 bude probíhat ještě během celého prvního pololetí letošního roku. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že podávání žádostí o příspěvek na zmírnění kůrovcové kalamity za rok 2020 spustí letos na konci prvního pololetí, zároveň se stanovením konkrétních podmínek a určením finančních sazeb. Stejně jako u příspěvků na hospodaření v lesích, neinformuje krajský úřad o přijetí žádosti, ale postupně se provádí jejich kontrola a až v případě zjištěného nedostatku je žadatel kontaktován. Pokud je vše v pořádku, je žadatelům odesláno rozhodnutí o vyřízení žádosti. Souběžně s tím v řádu dnů odchází příslušné finanční prostředky na účet uvedený v žádosti.

Více informací ZDE

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
509
IT
374
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze