Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceOdpady

Městu Liberec se výrazně zvýší náklady za odpady

Město Liberec v příštím roce bude muset zaplatit výrazně více za likvidaci a svoz komunálního odpadu, než doposud. Důvodem je především růst inflace a vyšší ceny energií. Společnosti FCC, se kterou má město na svoz a likvidaci odpadů smlouvu, oznámila, že vzhledem k inflaci a vyšším cenám energií musí v roce 2023 zdražit zhruba o 14%. Rada města proto předložila na příští jednání zastupitelstva návrh na úpravu poplatku za tuto službu z 60 na 70 korun měsíčně. Rozhodnout o tom ale musejí příští čtvrtek zastupitelé. 

Zatímco letos Liberec zaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zhruba 136 milionů, odhadovaná cena na rok 2023 činí 155 milionů.

Pokud zastupitelé příští týden navýšení poplatku odsouhlasí, bude to znamenat, že si občané každý měsíc připlatí pouze 10 korun navíc, tedy 120 korun za rok, oproti tomu, kolik platí nyní.

„I nadále budeme tuto službu dotovat z rozpočtu města. A to několika miliony korun ročně. Rozhodně není naším cílem Liberečany zatěžovat v současné náročné ekonomické situaci jakýmkoliv nefér zvyšováním poplatků. V tomto případě se ale Rada města rozhodla hledat řešení, jak zdražení ze strany FCC, ale například i spalovny, která odpady likviduje, alespoň částečně vyrovnat,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Náklady například jen na svoz běžných černých nádob na komunální odpad mají v roce 2023 stoupnout ze 77 na 89 milionů. Na poplatcích od občanů ale město letos vybere pouze 64 miliónů.

Neupravit poplatek o nárůst inflace by mohlo znamenat snížení počtu nádob nebo frekvencí svozu odpadů. To by bylo možné ale pouze v případě, že občané začnou více recyklovat.

„V takovém případě by se pochopitelně snížil celkový objem odpadů, který musíme na území města svážet a likvidovat. Rozhodně nechceme a nebudeme snižovat úroveň a kvalitu služby, kterou v rámci svozu a likvidace odpadů Liberečanům zajišťujeme. Naopak,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Pokud se zastupitelstvo příští čtvrtek rozhodne, že vzhledem k výraznému zdražování ze strany dodavatelů má město poplatek pro občany o desetikorunu za měsíc zvýšit, musí to podle primátora Jaroslava Zámečníka znamenat, že veřejnost bude i nadále dostávat co nejkvalitnější službu a servis, aby nedošlo k jakémukoli zhoršení čistoty ve městě.

„Pořádek a bezpečnost v Liberci jsou pro nás dlouhodobě důležité priority a město je významně finančně podporuje,“ dodává primátor Jaroslav Zámečník.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Liberecký kraj 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze