Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceNepřehlédněte

Nejvyšší čas na dotace z OPŽP

Dotační výzvy pro města podpoří instalaci fotovoltaických panelů i úsporná energetická opatření

Nacházíme se v době energetické nestability, kdy je vývoj cen a dění na trhu s energiemi těžké predikovat i samotnými odborníky. Energetická úspora platí za pojem, který stále více hraje podstatnou roli v hospodaření každé obce či města. Ke zlepšení a zefektivnění hospodárnosti s energiemi mohou pomoci dotační programy zaměřující se na různá palčivá témata v oborech. Konkrétně v ČR operační program Životní prostředí (OPŽP) může pomoci městům a obcím finančně podpořit projekty zaměřené na úsporu a výrobu vlastní energie.

Myslete na budoucnost

Využijte dotační příležitosti a investujte do budoucnosti svého města nebo obce. Tím si nejen ušetříte náklady na energie, ale také přispějete k ochraně životního prostředí. Přemýšlíte o možnostech, jak snížit energie, využít přínos fotovoltaických panelů anebo máte v hlavě vlastní plán úsporných energetických opatření? Dotační programy úspory energie pro města a obce mají široké využití a příznivé podmínky. Nejenže docílíte energetické úspory, uspoříte na energiích, ale navíc získáte částečnou energetickou nezávislost v budoucnosti vaší obce.

Z projektu zafinancujete projekty v celé obci

Pro rozsáhlé projekty napříč obcí, ale i konkrétní vylepšení na budovách doporučujeme využít výzvu na komplexní projekty energetických úspor z operačního programu Životní prostředí. Ta podporuje jakékoliv projekty, které sníží energetickou náročnost v obci v oblasti např. zateplení budov, modernizace vnitřního osvětlení, instalace fotovoltaických panelů či zelené střechy, zavedení systémů pro zachytávání, úpravu a rozvod srážkových a šedých vod a další.

„Finance z výzvy nemusí v důsledku posloužit jenom k úsporám energie, např. výměna vzduchotechniky či stavební úpravy nejenže sníží náklady na energii, ale navíc dojde ke zlepšení estetického vzhledu budovy a vnitřního prostředí,“ doplňuje konzultantka z dotační poradenské společnosti enovation.

Finance použijete na jakýkoliv objekt, který má vaše obec ve vlastnictví. Ať už jde o školu, sportoviště, obecní úřad, polikliniku nebo kulturní dům. Tedy nejenže ušetříte na energiích, ale navíc potěšíte obyvatele renovacemi.

Kdo může o dotace zažádat

Zažádat mohou obce a jejich dobrovolné svazky, veřejnoprávní instituce, kraje, ale i samostatné příspěvkové organizace fungující v rámci města a vlastnící nemovitosti, u nichž je potenciál úspory energie.

Stejně jako každá dotační výzva, i tato definuje žadatelům, jaké podmínky je zapotřebí splnit. Avšak nemusíte se obávat. Budete potřebovat opravdu jen základní dokumenty – projektovou dokumentaci pro stavební povolení nebo stavebně-technologickou studii. Dokumentace je potřeba, aby bylo možné porovnat aktuální stav se stavem navrhovaným. Klíčovým prvkem v projektu je položkový rozpočet a energetický posudek.

V enovation vám pomůžeme doporučit konkrétního odborníka, který vás energetickým posudkem provede. Posudek zhodnotí aktuální situaci, nastíní možné příležitosti úspory a definuje možnou proveditelnost projektu. Posudek vám ukáže, kolik v průběhu let uspoříte na energiích.

Pro získání dotace stačí splnit podmínky výzvy

Starostové se běžně obávají složitých podmínek, které bývají zmiňovány v souvislosti s dotačními tituly, avšak u obcí není důvodů k obavám.

Ve výzvě nejsou hodnotící kritéria. Jednotliví žadatelé mezi sebou o dotaci nesoutěží. Klíčové je splnit základní podmínky. Specifičtější požadavky jako např. typ a parametry fotovoltaického systému za vás vyřeší projektant či jiný odborník.

Výzvu administruje Státní fond životního prostředí, který vychází žadatelům maximálně vstříc a případné nedostatky vám umožní doplnit, pokud to bude z pohledu podmínek dotačního titulu jen trochu možné. I přesto je dobré zvládnout žádost napoprvé.

Doporučujeme reagovat včas a podat žádost co nejdříve. Příjem žádostí do projektů končí 1. 3. 2024, nicméně předpokládá se obrovský zájem. Důvodem je i skutečnost, že žádosti v programu jsou hodnoceny okamžitě po odeslání a na později podané projekty nemusí zbýt finance. Proto neotálejte a začněte žádost připravovat co možná nejdříve.

Ušetřete na energiích v obci s fotovoltaickými panely

Na komplexní projekt si netroufáte, ale i přesto byste rádi na energii ušetřili? Komunální výzvy FVE RES+ podpoří malé i velké obce v instalaci fotovoltaických panelů.

„S fotovoltaikou ušetříte své náklady na energii. Nečerpáte ze sítě a šetříte peníze na rozvojové projekty,“ představuje výhody expert z enovation.

Přestože výzvy zanedlouho (30. 6. 2023) končí, je stále příležitost o dotaci požádat. Žádost není časově náročná, nemusíte dokládat tolik dokumentů, jako u komplexní výzvy, a proto je vše proveditelné ještě do nejzazšího termínu podání.

Stačí dokumentace pro stavební povolení, případně stavebně technologická studie a energetické posouzení či posudek.

Panely můžete umístit na jakoukoliv budovu ve vaší správě – škola, školka, obecní úřad. Výzvy mají v tomto ohledu jedinou podmínku. Fotovoltaika musí být instalována na střeše, případně na přístřešku.

Hodnocení přeje obcím

Výzvy nemají hodnotící kritéria, je však potřeba splnit základní podmínky: výkon FVE může být do i nad 1 MWp (včetně) dle parametrů projektu. K fotovoltaice můžete připojit i baterii nebo měřící software. Společně s financemi pro instalaci FVE, můžete zažádat o příspěvek na:

  1. Bateriovou akumulaci vyrobené elektřiny – pokud vyrobíte více energie, než spotřebujete, můžete ji ukládat do baterií.
  2. Systémy energetického managementu včetně řídícího softwaru a prvků pro optimalizaci výroby a spotřeby energie – pomocí několika programů můžete sledovat množství vyrobené energie, její distribuci a spotřebu. Energetický management vás udrží v obraze.
V enovation vám pomůže s dotační žádostí

Máme tým 65 odborníků na dotační žádosti, z nichž je několik zaměřených výhradně na dotace pro obce. Vypracovali jsme přes 1700 projektů v hodnotě přesahující 38 miliard Kč. Naší vizitkou je dlouhodobá 90% úspěšnost při schvalování žádostí o dotace našich klientů.

Klientům pomáháme nejen při plánování projektu a podávání žádosti. Staráme se o veškerou administraci v rámci realizace.

Poradíme vám s potřebnými dokumenty i nutnými přílohami k žádosti – spolupracujeme s externími partnery, jako jsou energetici, projektanti, a další.

Po úspěšné žádosti se postaráme o nezbytné monitorovací zprávy a žádosti o platbu.

S naší pomocí ušetříte na energiích i vy.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze