Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceNepřehlédněte

  Nejvyšší čas na dotace z OPŽP

  Dotační výzvy pro města podpoří instalaci fotovoltaických panelů i úsporná energetická opatření

  Nacházíme se v době energetické nestability, kdy je vývoj cen a dění na trhu s energiemi těžké predikovat i samotnými odborníky. Energetická úspora platí za pojem, který stále více hraje podstatnou roli v hospodaření každé obce či města. Ke zlepšení a zefektivnění hospodárnosti s energiemi mohou pomoci dotační programy zaměřující se na různá palčivá témata v oborech. Konkrétně v ČR operační program Životní prostředí (OPŽP) může pomoci městům a obcím finančně podpořit projekty zaměřené na úsporu a výrobu vlastní energie.

  Myslete na budoucnost

  Využijte dotační příležitosti a investujte do budoucnosti svého města nebo obce. Tím si nejen ušetříte náklady na energie, ale také přispějete k ochraně životního prostředí. Přemýšlíte o možnostech, jak snížit energie, využít přínos fotovoltaických panelů anebo máte v hlavě vlastní plán úsporných energetických opatření? Dotační programy úspory energie pro města a obce mají široké využití a příznivé podmínky. Nejenže docílíte energetické úspory, uspoříte na energiích, ale navíc získáte částečnou energetickou nezávislost v budoucnosti vaší obce.

  Z projektu zafinancujete projekty v celé obci

  Pro rozsáhlé projekty napříč obcí, ale i konkrétní vylepšení na budovách doporučujeme využít výzvu na komplexní projekty energetických úspor z operačního programu Životní prostředí. Ta podporuje jakékoliv projekty, které sníží energetickou náročnost v obci v oblasti např. zateplení budov, modernizace vnitřního osvětlení, instalace fotovoltaických panelů či zelené střechy, zavedení systémů pro zachytávání, úpravu a rozvod srážkových a šedých vod a další.

  „Finance z výzvy nemusí v důsledku posloužit jenom k úsporám energie, např. výměna vzduchotechniky či stavební úpravy nejenže sníží náklady na energii, ale navíc dojde ke zlepšení estetického vzhledu budovy a vnitřního prostředí,“ doplňuje konzultantka z dotační poradenské společnosti enovation.

  Finance použijete na jakýkoliv objekt, který má vaše obec ve vlastnictví. Ať už jde o školu, sportoviště, obecní úřad, polikliniku nebo kulturní dům. Tedy nejenže ušetříte na energiích, ale navíc potěšíte obyvatele renovacemi.

  Kdo může o dotace zažádat

  Zažádat mohou obce a jejich dobrovolné svazky, veřejnoprávní instituce, kraje, ale i samostatné příspěvkové organizace fungující v rámci města a vlastnící nemovitosti, u nichž je potenciál úspory energie.

  Stejně jako každá dotační výzva, i tato definuje žadatelům, jaké podmínky je zapotřebí splnit. Avšak nemusíte se obávat. Budete potřebovat opravdu jen základní dokumenty – projektovou dokumentaci pro stavební povolení nebo stavebně-technologickou studii. Dokumentace je potřeba, aby bylo možné porovnat aktuální stav se stavem navrhovaným. Klíčovým prvkem v projektu je položkový rozpočet a energetický posudek.

  V enovation vám pomůžeme doporučit konkrétního odborníka, který vás energetickým posudkem provede. Posudek zhodnotí aktuální situaci, nastíní možné příležitosti úspory a definuje možnou proveditelnost projektu. Posudek vám ukáže, kolik v průběhu let uspoříte na energiích.

  Pro získání dotace stačí splnit podmínky výzvy

  Starostové se běžně obávají složitých podmínek, které bývají zmiňovány v souvislosti s dotačními tituly, avšak u obcí není důvodů k obavám.

  Ve výzvě nejsou hodnotící kritéria. Jednotliví žadatelé mezi sebou o dotaci nesoutěží. Klíčové je splnit základní podmínky. Specifičtější požadavky jako např. typ a parametry fotovoltaického systému za vás vyřeší projektant či jiný odborník.

  Výzvu administruje Státní fond životního prostředí, který vychází žadatelům maximálně vstříc a případné nedostatky vám umožní doplnit, pokud to bude z pohledu podmínek dotačního titulu jen trochu možné. I přesto je dobré zvládnout žádost napoprvé.

  Doporučujeme reagovat včas a podat žádost co nejdříve. Příjem žádostí do projektů končí 1. 3. 2024, nicméně předpokládá se obrovský zájem. Důvodem je i skutečnost, že žádosti v programu jsou hodnoceny okamžitě po odeslání a na později podané projekty nemusí zbýt finance. Proto neotálejte a začněte žádost připravovat co možná nejdříve.

  Ušetřete na energiích v obci s fotovoltaickými panely

  Na komplexní projekt si netroufáte, ale i přesto byste rádi na energii ušetřili? Komunální výzvy FVE RES+ podpoří malé i velké obce v instalaci fotovoltaických panelů.

  „S fotovoltaikou ušetříte své náklady na energii. Nečerpáte ze sítě a šetříte peníze na rozvojové projekty,“ představuje výhody expert z enovation.

  Přestože výzvy zanedlouho (30. 6. 2023) končí, je stále příležitost o dotaci požádat. Žádost není časově náročná, nemusíte dokládat tolik dokumentů, jako u komplexní výzvy, a proto je vše proveditelné ještě do nejzazšího termínu podání.

  Stačí dokumentace pro stavební povolení, případně stavebně technologická studie a energetické posouzení či posudek.

  Panely můžete umístit na jakoukoliv budovu ve vaší správě – škola, školka, obecní úřad. Výzvy mají v tomto ohledu jedinou podmínku. Fotovoltaika musí být instalována na střeše, případně na přístřešku.

  Hodnocení přeje obcím

  Výzvy nemají hodnotící kritéria, je však potřeba splnit základní podmínky: výkon FVE může být do i nad 1 MWp (včetně) dle parametrů projektu. K fotovoltaice můžete připojit i baterii nebo měřící software. Společně s financemi pro instalaci FVE, můžete zažádat o příspěvek na:

  1. Bateriovou akumulaci vyrobené elektřiny – pokud vyrobíte více energie, než spotřebujete, můžete ji ukládat do baterií.
  2. Systémy energetického managementu včetně řídícího softwaru a prvků pro optimalizaci výroby a spotřeby energie – pomocí několika programů můžete sledovat množství vyrobené energie, její distribuci a spotřebu. Energetický management vás udrží v obraze.
  V enovation vám pomůže s dotační žádostí

  Máme tým 65 odborníků na dotační žádosti, z nichž je několik zaměřených výhradně na dotace pro obce. Vypracovali jsme přes 1700 projektů v hodnotě přesahující 38 miliard Kč. Naší vizitkou je dlouhodobá 90% úspěšnost při schvalování žádostí o dotace našich klientů.

  Klientům pomáháme nejen při plánování projektu a podávání žádosti. Staráme se o veškerou administraci v rámci realizace.

  Poradíme vám s potřebnými dokumenty i nutnými přílohami k žádosti – spolupracujeme s externími partnery, jako jsou energetici, projektanti, a další.

  Po úspěšné žádosti se postaráme o nezbytné monitorovací zprávy a žádosti o platbu.

  S naší pomocí ušetříte na energiích i vy.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze