Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Nové příležitosti pro čerpání dotací z fondů EU za 240 miliard korun

Na pondělním on-line zasedání Rady pro fondy EU 22.08. místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš informoval přítomné ministry o úspěšném startu nového programového období 2021-2027. Do konce roku 2022 se plánuje vyhlásit celkem 181 výzev v celkové výši přesahující 240 miliard korun.

 „S potěšením mohu konstatovat, že Česká republika rychle reagovala na schválení operačních programů Komisí. Promptně byly vyhlášeny více než dvě desítky výzev pro předkládání žádostí o finanční podporu z fondů EU. Díky tomu tak společně podpoříme boj se současnými krizemi, které jsou spojeny s ruskou agresí na Ukrajině, energetickou krizí, i pandemií,“ uvedl na jednání místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš„Zároveň kvituji, že Komise vyslyšela hlasy členských států a navrhuje úpravu evropské legislativy pro flexibilnější čerpání. Kvůli snížení zátěže na veřejné finance států navrhuje zvýšení předběžného financování pro rozjíždějící se programy. To podporujeme a budeme usilovat o co nejrychlejší přijetí navrženého znění Evropským parlamentem,“ shrnul Ivan Bartoš.

Česká republika je velmi pozitivně hodnocena Komisí v přípravách programového období 2021-2027 ve srovnání s jinými členskými státy. Po schválení Dohody o partnerství byly následně přijaty i všechny operační programy s výjimkou OP Spravedlivá transformace, u kterého je předpokládaný datum schválení v září 2022. V současné době mohou žadatelé předkládat své projekty do více než 20 výzev ze čtyř operačních programů. Do konce letošního roku plánují jednotlivá ministerstva vyhlásit celkem 181 výzev o objemu 240 miliard korun.  Celkem je pro Českou republiku připraveno téměř 550 miliard korun na podporu rozvoje regionů, inovací, životního prostředí, sociální oblasti i opravy památek i na podporu vědy, výzkumu a vzdělávání.

Ministři se dále na jednání seznámili se záměrem Ministerstva pro místní rozvoj, které navrhuje přesun malé části prostředků. Důvodem je změna potřeb a priorit České republiky v souvislosti se zmíněnými krizemi. Tento návrh musí být ještě projednán vládou a s Evropskou komisí a schválen jednotlivými monitorovacími výbory.

Foto a zdroj: MMR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze