Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

SMO ČR adresuje ministru školství otevřený dopis kvůli zvýšení odměn zastupitelů

Svaz měst a obcí ČR setrvale zastává názor, že by zastupitelé měli být za svou práci přiměřeně odměněni. Tvrdí, že se jedná o práci náročnou ve všech směrech a s nikdy nekončící pracovní dobou.

Jako důkaz uvádí výsledky hospodaření a rozvoj našich měst a obcí. K tomu poukazují na zvyšující se náročnost práce v posledním období, z důvodu pandemické krize či v důsledku ukrajinské války. Svaz se proto obrátil s apelem na zvýšení odměn zastupitelů na ministra vnitra Víta Rakušana. V následujících řádcích je plné znění dopisu podepsaného předsedou Františkem Luklem.

Dopis:

Vážený pane 1. místopředsedo vlády a ministře vnitra, obracím se na Vás jménem Svazu měst a obcí České republiky s naléhavou žádostí.

S blížícími se komunálními volbami do zastupitelstev obcí se na nás stále více obracejí naši členové, kteří avizují, že je velice svízelné zajistit naplnění kandidátních listin, zejména ve středně velkých a menších obcích, ale i ve městech větších. Hlavním důvodem je nejen enormní pracovní zátěž kladená na představitele měst a obcí. Důvody lze shledávat i v očekávané další (podzimní) vlně pandemie onemocnění COVID-19, dosavadní a stále se zvyšující inflaci či mj. například i v řešení „ukrajinské“ krize v souvislosti s přílivem vysokého počtu uprchlíků z Ukrajiny do měst a obcí po celém území České republiky, který je doprovázen i vyššími nejen ekonomickými, ale i společenskými nároky. Požadavky kladené na řádný výkon funkce představitele územního samosprávného celku jsou velice vysoké, čemuž však neodpovídá výše odměny takového představitele – zastupitele. 

V loňském roce představitelé obcí s ohledem na nejen ekonomickou, ale i společenskou situaci navýšení odměn nepožadovali, nicméně nyní je již situace velice vážná. 

Nejen z výše uvedených důvodů se tak jménem našich členů na Vás obracím s naléhavou žádostí o navýšení odměn zastupitelů minimálně o 10 % ještě před komunálními volbami v září tohoto roku. 

Pevně věřím v pochopení stávající situace, jíž je velice těžké srovnávat s jakýmkoliv jiným historickým úsekem v novodobých dějinách České republiky.

Mgr. František Lukl, MPA předseda Praha, 16.05.2022 č.j. 250/2022

Foto: PxHere
Zdroj: SMOS ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
507
IT
373
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze