Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  SMO ČR adresuje ministru školství otevřený dopis kvůli zvýšení odměn zastupitelů

  Svaz měst a obcí ČR setrvale zastává názor, že by zastupitelé měli být za svou práci přiměřeně odměněni. Tvrdí, že se jedná o práci náročnou ve všech směrech a s nikdy nekončící pracovní dobou.

  Jako důkaz uvádí výsledky hospodaření a rozvoj našich měst a obcí. K tomu poukazují na zvyšující se náročnost práce v posledním období, z důvodu pandemické krize či v důsledku ukrajinské války. Svaz se proto obrátil s apelem na zvýšení odměn zastupitelů na ministra vnitra Víta Rakušana. V následujících řádcích je plné znění dopisu podepsaného předsedou Františkem Luklem.

  Dopis:

  Vážený pane 1. místopředsedo vlády a ministře vnitra, obracím se na Vás jménem Svazu měst a obcí České republiky s naléhavou žádostí.

  S blížícími se komunálními volbami do zastupitelstev obcí se na nás stále více obracejí naši členové, kteří avizují, že je velice svízelné zajistit naplnění kandidátních listin, zejména ve středně velkých a menších obcích, ale i ve městech větších. Hlavním důvodem je nejen enormní pracovní zátěž kladená na představitele měst a obcí. Důvody lze shledávat i v očekávané další (podzimní) vlně pandemie onemocnění COVID-19, dosavadní a stále se zvyšující inflaci či mj. například i v řešení „ukrajinské“ krize v souvislosti s přílivem vysokého počtu uprchlíků z Ukrajiny do měst a obcí po celém území České republiky, který je doprovázen i vyššími nejen ekonomickými, ale i společenskými nároky. Požadavky kladené na řádný výkon funkce představitele územního samosprávného celku jsou velice vysoké, čemuž však neodpovídá výše odměny takového představitele – zastupitele. 

  V loňském roce představitelé obcí s ohledem na nejen ekonomickou, ale i společenskou situaci navýšení odměn nepožadovali, nicméně nyní je již situace velice vážná. 

  Nejen z výše uvedených důvodů se tak jménem našich členů na Vás obracím s naléhavou žádostí o navýšení odměn zastupitelů minimálně o 10 % ještě před komunálními volbami v září tohoto roku. 

  Pevně věřím v pochopení stávající situace, jíž je velice těžké srovnávat s jakýmkoliv jiným historickým úsekem v novodobých dějinách České republiky.

  Mgr. František Lukl, MPA předseda Praha, 16.05.2022 č.j. 250/2022

  Foto: PxHere
  Zdroj: SMOS ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze