Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Středočeský kraj úspěšně nakoupil energie na příští rok

Krajský úřad Středočeského kraje dnes dopoledne na burze PXE úspěšně nakoupil pro příspěvkové organizace, nemocnice a budovu krajského úřadu energie na příští rok, a to za vládou zastropované ceny. Náklady včetně nemocnic (s DPH) za plyn a elektrickou energii na rok 2023 při zastropovaných cenách předběžně činí 1,3 miliardy Kč (s nemocnicemi).  Součástí smlouvy je totiž i možnost nákupu energií za spotové ceny v případě, že dosáhnou nižší hodnoty, než je cena zastropovaná. V okamžiku, kdy spotová cena bude v průběhu období nižší, může tak dojít ke korekci celkové sumy.

Středočeský kraj má již od roku 2011 zaveden systém centrálního nákupu energií, kdy na pokrytí nákladů na provoz organizací a budov v majetku Středočeského kraje se poskytuje každé organizaci paušální částka, ve které jsou zahrnuty náklady na provoz, údržbu, energie, služby apod. Pro příští rok došlo poprvé k nákupu energií také pro krajské nemocnice. Mám velikou radost, že se nám dnes podařilo energie na příští rok nakoupit. S nákupem na burze byl dlouhodobě vzhledem k omezeným nabídkám značný problém. Energie téměř nebylo možné nakoupit, navíc když jsme si v srpnu nechali dělat nabídku na veškeré potřebné energie, vyplynulo z ní, že bychom za ně zaplatili 1,6 miliardy korun, a to bez nemocnic. Dnes se nám díky zastropování podařilo nakoupit za značně nižší sumu, navíc v případě, že spotové ceny budou v průběhu času nižší, dojde k revizi celkové částky směrem dolů,“ vysvětluje radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák. Dodavatelem energií (plynu i elektrické energie) pro rok 2023 bude společnost ČEZ ESCO.

V loňském roce (2021) utratil Středočeský kraj za energie 295 milionů korun. Aktuální předpoklad cen energií za rok 2022 je stanoven na 690 milionů Kč (bez nemocnic). Přesná výše za rok bude zřejmá až po vyúčtování všech záloh za tento rok.

Foto: Příroda
Zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
440
Energetika
497
IT
364
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Starostovy starosti
Image