Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaDotace a Finance

V Dlouhé Loučce se ve volbách řeší starý zámek

Dagmar Kuchtová žije pětatřicet let v bytovém domě u zámku v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Přistěhovala se zhruba rok poté, co památku z 18. století zachvátil ničivý požár. Od té doby sleduje postupnou zkázu někdejší ozdoby obce – letního sídla velmistra Německého řádu. Zastavit ji chce obec, která objekt s pozemky koupila. Stojí na křižovatce. Samospráva, která nyní vzejde z komunálních voleb, bude muset rozhodnout, co „ruinou“ dál, a to co nejrychleji. Dokud ještě je co ze zámku zachraňovat.

„Jsem pro, aby se zámek zboural a ponechala se pouze kaplička, kterou by obec opravila a využívala. Celé to opravovat? Nemyslitelné. Pokud by se podařilo sehnat na 200 milionů, co pak s tím? Vložené peníze by se nikdy nevrátily a obec by jen zadlužila další generace,“ je přesvědčena sympatická seniorka.

Podle ní bylo velkou chybou, že se objekt řádně neopravil po požáru v roce 1986, kdy jej využívala zlínská firma jako sklad obuvi. Tehdy ještě byla šance na záchranu celého zámku.

„Vyhořel, ale ještě se to dalo. Podívejte na tu propadlou střední část, co s tím chcete dělat? Hlavně se s tím už konečně musí něco dělat, než to někoho zasype. A zvědavců, kteří tam lezou, není málo,“ zamýšlela se Dagmar Kuchtová při pohledu na to, co ze zámku zbylo.

Část s požárem nedotčenou novobarokní kaplí sv. Alžběty by podle občanky našla využití v rámci kulturního a společenského života obce, přilákala by turisty.

„Jezdí sem cizinci, Němci, a fotí si zámek. Litují stavu,“ popisovala „sousedka“, která má zchátralý zámek denně na očích.

Kompletní obnova prakticky nemožná

Co dál se zchátralým zámkem vyškrtnutým v roce 2014 ze seznamu památek, musejí vyřešit zastupitelé obce, které voliči nyní vyberou v komunálních volbách. Čas je proti nim. Eroze rozsáhlého objektu kvůli povětrnostním podmínkám postupuje velmi rychle.

I když varianta rekonstrukce celého objektu, která by spolykala více než 200 milionů korun, má stále své zastánce, kompletní obnova je už prakticky nemožná. Záchrana se by se měla soustředit zejména na zámeckou kapli a přilehnou schodišťovou věž – na tom je shoda v současném zastupitelstvu.

„Je potřeba to rozseknout. Hodiny tikají a aktuálně máme 5 minut po 12. Pokud se příští rok neudělají alespoň základní sanační práce, spadne to a už nebude co zachraňovat,“ vyjádřil obavy dlouholetý starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček.

Do voleb z jedenáctého místa kandidátky s podporou Starostů, která nese název Za prosperitu obce. Pozici v čele samosprávy už nechtěl obhajovat. „Ono se řekne kaple, ale celkově to bude daleko rozsáhlejší akce,“ poukázal.

Skoro celý rozpočet na „minimalistickou“ variantu

Dlouhá Loučka má roční rozpočet, bez dotací, ve výši 40 milionů korun. Náklady na tuto „minimalistickou“ variantu záchrany části objektu by si vyžádaly odhadem kolem 30 milionů korun.

„Nechceme obec zadlužovat. Zámek se podařilo umístit na seznam brownfieldů, u kterých je šance na získání dotace až do výše 90 procent. Máme zřízený transparentní účet, pokračuje sbírka, sběr plechovek a hliníkových obalů.,“ líčil místopředseda výkonné rady Zámeckého týmu a dvojka stejnojmenné kandidátky do komunálních voleb v obci Michal Klein.

Ze sbírky v létě zaplatili 115 tisíc korun za odstranění problematických částí původní střechy. Oprava místním tesařem by podle Zámeckého týmu stála 610 tisíc korun. Ty by musela zaplatit obec.

„Opravou střechy získáme čas, několik let, abychom dořešili, co dál. Objekt se zatím vysuší. Musí se to udělat. Schodišťová věž u kaple je ve špatném stavu a pokud se tuto část nepodaří zakrýt do zimy, hrozí zřícení a může dojít k poškození samotné kaple,“ poukázal za Zámecký tým, největší bojovníky za záchranu zámku.

Pokud se podaří schodišťovou věž u zámecké kaple zachránit, mohlo by zde vzniknout zázemí parku, minimuzeum a na střeše atraktivní vyhlídka. Renovovaná kaple by mohla sloužit pro společenské akce.

Foto a zdroj: Olomoucký Deník

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze