Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceKomunikace s občany

V Dobřanech mění stodolu na zázemí pro sociální služby

Do neobvyklé opravy se pustily Dobřany na jižním Plzeňsku. Památkově chráněnou farní stodolu proměňují v moderní zázemí pro sociální služby. „Stavíme v podstatě chalupu v chalupě,“ řekl tamější starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

Jde o letošní největší dotační projekt města za necelých 20 milionů korun. „Byla to taková zřícenina ve vnitrobloku u náměstí, která tady dělala ostudu. Proto jsme si ji od farnosti dlouhodobě vypůjčili a sehnali peníze na její rekonstrukci,“ pokračoval.

Jelikož je stodola památkově chráněná, její bourání nepřipadalo v úvahu. „Řemeslníci vevnitř vylili základovou desku a začali stavět novou budovu s moderním interiérem. Vnější podoba ale zůstala stejná, zachovali jsme její historický ráz,“ vysvětlil Sobotka.

Hotovo by mělo být už letos, od příštího roku se sem přestěhují sociální služby. Centrum poskytne zázemí například občanské poradně či pacientům z místní psychiatrické nemocnice. „Lidé tady budou mít víc soukromí. Třeba když se ptají na insolvenci, někteří na ně koukají skrz prsty. Teď nikdo nebude vědět, kam přesně jdou,“ zmínil starosta.

Novinku ocenil také Petr Moravec, šéf neziskové organizace Ledovec, která se zaměřuje na osoby s duševním onemocněním a mentálním hendikepem. „Jsem moc rád za prostory, které poslouží našim zaměstnancům i klientům. Chystáme tady ambulantní schůzky i odpolední podpůrné skupiny,“ nastínil.

Zaměstnanci z Ledovce dojíždějí do dobřanské psychiatrické nemocnice. „Díky novému zázemí v centru města se nám rozšíří možnosti, jak s lidmi s duševním onemocněním pracovat,“ doplnil Moravec.

Projekt se asi prodraží

Náklady na projekt se vyšplhají na necelých 20 milionů korun. Šestnáct milionů dostaly Dobřany z dotace, dalších 1,7 milionu půjde z rozpočtu. „Počítám, že nakonec se cena ještě zvedne. Přece jenom je to přestavba starého baráku, kde se vždycky nějaké problémy objeví,“ sdělil Sobotka. Dodal, že v budoucnu by prostory mohly využívat rovněž spolky či škola.

Řemeslníci vevnitř vylili základovou desku a začali stavět novou budovu s moderním interiérem Martin Sobotka, starosta Dobřan

Foto: Dobřany
Zdroj: Právo

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze