Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceŽivotní prostředí

Žádost o kotlíkovou dotaci mohou podat lidé s nižšími příjmy v listopadu

Rodiny s nižšími příjmy si budou moci v listopadu podat předžádost v programu na kotlíkové dotace, kde mohou získat dotaci až 95 % nákladů na plynový kondenzační kotel nebo na kotel na biomasu. Příjem předžádostí spustí Plzeňský kraj 15. 11. 2021. Žadatelé musí však splňovat podmínky o maximální výši příjmu na jednoho člena domácnosti. Výjimku mají pouze domácnosti složené z důchodců pobírajících starobní či invalidní důchod 3. stupně.

Základním kritériem pro určení, kdo může využít dotaci pro domácnosti s nižším příjmem, je výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti, která v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč čistého příjmu na osobu v domácnosti měsíčně. Sledovány budou běžné příjmy za rok 2020 – zdanitelné příjmy, důchody a vybrané typy dávek. Na webu Plzeňského kraje je dostupná kalkulačka, kde lze jednoduše vypočítat, zda žadatel podmínky splňuje, najdete ZDE.

Výjimku tvoří domácnosti složené pouze z důchodců pobírajících starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, kteří nebudou muset dokládat příjmy, protože jsou automaticky způsobilí pro dotaci. Základní podmínkou získání dotace je, že žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, tedy rodinného domu, bytové jednotky v bytovém domě nebo trvale obývaného rekreačního objektu. Podpora bude poskytována na výměny realizované od 1. ledna 2021.

Předžádosti budou plynule přesunuty do dotačního programu, žádat půjde i poté

Po vyhlášení přesného znění podmínek ze strany ministerstva životního prostředí připraví Plzeňský kraj finální dotační program, do kterého budou elektronicky podané předžádosti automaticky přesunuty. „Samozřejmě bude možné podávat žádosti ještě dalším zájemcům, kteří si nestihnou podat předžádost. Vyhlášení tohoto programu očekáváme na začátku příštího roku, ale jsme vázáni na vyhlášení přesného znění podmínek ze strany ministerstva,“ říká náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí, zemědělství, evropských záležitostí a regionálního rozvoje Josef Bernard a dodává: „Jsme si vědomi toho, že pro některé domácnosti může být povinná výměna kotle problém, proto jim chceme usnadnit cestu k dotaci a zároveň umožnit bezproblémovou realizaci výměny kotle tak, aby vyhověli legislativě.“

Zdroj: TZ Plzeňský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze