Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceMístní rozvoj

  Zlínský kraj schválil proinvestiční rozpočet

  Částku 1,75 miliardy korun na investice do svého území má Zlínský kraj vyčleněno v rozpočtu na příští rok, který v pondělí 12. prosince schválili krajští zastupitelé. Schodek rozpočtu 896 milionů korun bude kryt z uspořených prostředků z letoška. Co se týká rozpočtového výhledu na roky 2024–2028, mění kraj strategii dlouhodobého plánovaní a financování svých priorit.

  Rozpočet Zlínského kraje na rok 2023 schválili krajští zastupitelé. Celkové příjmy rozpočtu jsou ve výši 18,390 miliard korun a celkové výdaje 19,286 miliard korun. Schodek rozpočtu tak činí 896 milionů korun. Kryt bude přesunem uspořených finančních prostředků z letošního roku. Nebude tedy třeba čerpání dalších úvěrů, naopak se počítá se snížením zadlužení kraje z 2,1 na 1,9 miliardy korun.

  „Jsem velmi rád, že se nám rozpočet podařilo sestavit jako proinvestiční. Díky zastropovaným energiím až do konce roku 2024 se nám zatím nezvýší výdaje na provoz a peníze tedy můžeme investovat. Pro příští rok máme na investice alokované prostředky ve výši 1,75 miliardy korun, včetně peněz z národních a EU fondů. Pro srovnání, v roce 2019 tato částka činila pouze 653 milionů korun. Jsme tedy připraveni investovat do území kraje více peněz, které dříve do území v takovém rozsahu neproudily. Investujeme maximum toho, co nám umožňují příjmy kraje, budoucnost, jak se lidově říká, neprojídáme a navíc se nám daří snižovat zadlužení kraje,“ řekl hejtman Radim Holiš.

  „Sestavení rozpočtu pro příští rok probíhalo ve složitém období. Přestože se nám podařilo zafixovat ceny energií až do konce roku 2024, kvůli nárůstu zákonných položek, jako jsou například tarifní mzdy, budeme čelit tlaku na růst provozních nákladů. Na straně příjmů je klíčový výběr ze sdílených daní, který plánujeme ve výši 4,9 miliardy korun, což je oproti plánu roku 2022 navýšení o cca 17 procent,“ sdělil náměstek hejtmana David Vychytil, zodpovědný za krajské finance, majetek a rozvoj podnikání.

  Rozpočtované příjmy ve výši 18,390 miliardy korun tvoří vlastní příjmy (30,88 %) a přijaté transfery – dotace, příspěvky (69,12 %). Klíčovou položkou příjmů pro vlastní hospodaření Zlínského kraje jsou příjmy ze sdílených daní, které jsou rozpočtovány ve výši 4,9 miliardy korun a představují 86 % vlastních příjmů.

  Rozpočtované výdaje ve výši 19,286 miliardy korun jsou tvořeny běžnými (87,22 %) a kapitálovými výdaji (12,78 %). Součástí běžných výdajů jsou výdaje související s transfery ze státního rozpočtu. Například transfery určené pro školství na přímé vzdělávání přesahují 10 miliard korun, transfery pro poskytovatele sociálních služeb jsou ve výši 1,570 miliardy korun. Nejvyššími výdaji, které Zlínský kraj financuje ze svých vlastních příjmů, jsou příspěvky na provoz krajským příspěvkovým organizacím (1,726 miliardy korun) a výdaje na dopravní obslužnost (1,586 miliardy korun).

  Co se týká plánovaných investičních akcí v roce 2023, bude kraj z vlastních prostředků investovat zejména do oblasti zdravotnictví (315 milionů korun), sociální oblasti (329 milionů), školství, mládeže a sportu (98 milionů) nebo kultury a památkové péče (43 milionů). Mezi ty nejvýznamnější bude patřit například rekonstrukce interny v Uherskohradišťské nemocnici, vybudování hemodialýzy a magnetické rezonance ve Vsetínské nemocnici, rekonstrukce školního statku na Střední škole zemědělské a přírodovědné Rožnov pod Radhoštěm, vybudování nových učeben na Střední zdravotnické škole Kroměříž, výstavba nového Domova pro seniory Liptál nebo stavební úpravy Baťova institutu ve Zlíně.

  Vedle rozpočtu pro rok 2023 byl také sestaven a zastupitelstvem schválen i podrobný střednědobý rozpočtový výhled na roky 2024–2028. Tento dokument prošel oproti minulým rokům výraznou změnou, která mimo jiné souvisí s novou rozpočtovou strategií Zlínského kraje. Jednotlivé gesce (doprava, sociální služby, školství, …) nově získávají alokované prostředky na delší časové období, se kterými mohou hospodařit a počítat v rámci rozvoje svých priorit. Na druhou stranu tyto alokované prostředky by se již neměly výrazně navyšovat. „To nám umožňuje sestavit dlouhodobý výhled financování s danými prioritami, za podmínek udržitelného a zodpovědného hospodaření,“ doplnil náměstek David Vychytil.

  Foto: Svět Bank
  Zdroj: Zlínský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze