Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  EnergetikaŽivotní prostředí

  Česko neumí spořit energie. Pokud se polepší, pomůže domácnostem i klimatu

  Nejlevnější energie je ta, která se vůbec nevyrobí a nespotřebuje. Takové pravidlo sice působí banálně, Česko má však problém jej dodržovat. Zemi se dlouhodobě nedaří plnit cíle v oblasti úspor energií, změnit by to mohly investice financované z evropského rozpočtu. Úspory energií mohou Česku výrazně pomoci se snižováním emisí, a tedy i naplňováním Zelené dohody pro Evropu. Jejím cílem je přivést Evropu k uhlíkové neutralitě do roku 2050, což pro průmyslové země jako Česko představuje obrovskou výzvu.

  Kde takové energie uspořit? Experti mají jasno. Obrovský potenciál tkví v budovách, které jsou v Česku zodpovědné za zhruba 37 procent konečné spotřeby energie. Vyplývá to z dat ministerstva průmyslu a obchodu. Z výsledků studie Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT a aliance Šance pro budovy z roku 2020 je pak patrné, že budovy v roce 2016 produkovaly zhruba 35 procent emisí uhlíku.

  „Do roku 2050 lze pomocí renovací budov snížit celkové emise ČR až o 28 procent. Moderní budovy nešetří jen energii, mohou ji i vyrábět, využívat dešťovou vodu nebo díky vegetačním střechám zlepšovat lokální mikroklima,“ sdělila redakci Šárka Tomanová, ředitelka Šance pro budovy, která zastupuje sektor energeticky úsporného stavebnictví.

  „Průměrné stáří budov je u nás 50 let, přitom se předpokládá, že 80 procent stávajícího fondu budov zde bude stát ještě v roce 2050. V tomto sektoru je proto velký potenciál, jak snížit spotřebu energií a přispět tak k dekarbonizaci české ekonomiky i naplnění mezinárodních závazků,“ zdůraznila Tomanová.

  Celý článek zde.

  Zdroj: Portál Euractiv

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  365
  Energetika
  363
  IT
  239
  Dotace a Finance
  1077
  Odpady
  194

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze