Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaŽivotní prostředí

Česko zatím není připraveno na likvidaci solárních panelů

Do roku 2030 by mohl celosvětový odpad ze solárních elektráren čítat až 8 milionů tun. Jak si s vysloužilými panely poradit a kdo je za jejich likvidaci zodpovědný?

Obnovitelné zdroje energie začínají hrát prim. Do roku 2030 by měl jejich podíl na spotřebě energie dosáhnout alespoň 40 procent. Počítá s tím návrh Evropské komise z letošního července, kterým se nyní zabývají poslanci Evropského parlamentu i členské státy.

Pro řadu států by schválení návrhu znamenalo nutnost investovat do nových zdrojů čisté energie, například do fotovoltaických elektráren. S rostoucím tlakem na výstavbu nových solárních zdrojů zároveň stoupají i obavy spojené s pozdější likvidací vysloužilých panelů.

Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii budou odpadní solární panely dosahovat do roku 2030 hmotnosti od 1,7 do 8 milionů tun. Do roku 2050 by se pak mělo jednat až o 78 milionů tun. Experti proto upozorňují, že Evropa bude muset být schopna se s vysloužilým odpadem řádně vypořádat.

Životnost solárních panelů je dle jejich výrobců i více než dvacet let, v českých podmínkách dokonce třicet let. Ovlivňuje ji však celá řada faktorů.

Celý článek zde.

Zdroj: Portál Euractiv

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze