Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaNepřehlédněte

Elektrowin odměňuje obce

Image

Novela zákona zpřísňuje podmínky pro zpracovatele odpadních elektrozařízení

V únorovém čísle našeho časopisu jsme prezentovali výsledky kolektivního systému Elektrowin v roce 2022 společně s přínosem, jaký má správné využití sebraných spotřebičů z hlediska životního prostředí i pro získání materiálů, které se podařilo znovu vrátit do výroby. O další aktuální informace jsme požádali pana Romana Tvrzníka, předsedu představenstva ELEKTROWIN.

Co je v oblasti zpracování elektrozařízení nového?

Nejvýznamnější novinka nás aktuálně čeká od 1. července letošního roku. Podle zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností musí být všichni zpracovatelé odpadních elektrozařízení certifikováni podle § 69 odst. 2 písm. b) tohoto zákona odborně způsobilou třetí osobou, jinak nesmí odpadní elektrozařízení zpracovávat. Tímto akreditovaným certifikačním orgánem v České republice – a de facto v celé Evropské unii, je společnost WEEELABEX Organisation.

Elektrowin spolupracuje výhradně se zpracovateli, kteří tuto certifikaci už dávno mají. Vím však že celá řada zpracovatelů bez certifikace žádala Ministerstvo životního prostředí o prodloužení termínu, protože vyhovět požadavkům certifikace by si u mnoha z nich vyžádalo nejen investiční náklady, ale především významné úpravy zpracovatelských postupů. Úsměvné je, že se tito zpracovatelé odvolávali také na to, že WEEELABEX nemá dostatek česky mluvících auditorů. MŽP je však v této věci nesmlouvavé a na certifikaci do daného termínu trvá, protože zpracovatelé měli dva a půl roku čas se na certifikaci připravit.

Budou to ti certifikovaní poté zvládat?

Nelze vyloučit, že kvůli chybějící certifikaci na trhu ubude část „zpracovatelů“ a nám se tak může navýšit sběr odpadních elektrozařízení, protože se přesměruje jejich přísun do klasických odběrných míst, tedy do sběrných dvorů. A jak jsem už uvedl, my spolupracujeme výhradně s certifikovanými zpracovateli, kteří mají dostatečnou kapacitu případné navýšení s přehledem zpracovat.

Na druhou stranu je ale třeba vzít v úvahu, že například v Nizozemsku všichni zpracovatelé odpadních elektrozařízení mají potřebnou certifikaci několik let – ale přesto se tam míra sběru pohybuje okolo padesáti procent. To může být jakýsi varovný signál i pro Českou republiku.

Jak mají obce přesvědčit občany, aby elektrospotřebiče odnesli do místa zpětného odběru, a ne do sběrného dvora?

Pro spolupráci s obcemi nadále trvají základní smluvní odměny za všechna předaná elektrozařízení spolu s roční bonusovou odměnou za velké a malé spotřebiče podle výtěžnosti na obyvatele. Vyplácíme také ještě jednu čtvrtletní odměnu, kterou přímo navazujeme na vývoj cen materiálů, ze kterých jsou odpadní elektrozařízení složena, a zavedli jsme mechanismus, který nám umožňuje výnosy zpracovatelů do odměn za sběr promítnout.

Záleží tedy zejména na přístupu provozovatelů míst zpětného odběru, jestli dokážou motivovat občany, aby odevzdávali své elektrospotřebiče na místa zpětného odběru, protože na množství odevzdaném našemu systému závisí i výše čtvrtletní odměny.

A pak jsou tu i odměny pro obce, které shromažďují spotřebiče do našich wintejnerů, a to podle jejich naplněnosti. Objem 40 m3  je u wintejnerů vhodné využít ať již z důvodů výhodnějších přepravních nákladů, tak kvůli nižším dopadům na životní prostředí zbytečnými emisemi při přepravě. U otevřených kontejnerů na chladničky je limitem jejich výška. Ani lednice naskládané na sebe nesmí přesahovat přes okraj kontejneru více než pět centimetrů. Správné skládání spotřebičů do wintejneru je, jak vždy připomínáme, takovým „tetrisem“, a kdo ho umí lépe hrát, obdrží vyšší odměnu.

Nezbytnou součástí podpory sběru v obcích je i Motivační program určený na další zlepšení infrastruktury sběrných dvorů a posílení informovanosti občanů o zpětném odběru.

Chystáte nové aktivity v oblasti informovanosti o zpětném odběru?

V dubnu jsme již jednu novou akci zahájili. Jde o informační kampaň Zaostřeno na elektro, jejím základem jsou webové stránky www.zaostrenonaelektro.cz.  Cílem kampaně je posílit povědomí veřejnosti o správném nakládání s vysloužilými spotřebiči a zvýšit tak podíl elektroodpadu, který je předáván na recyklaci. Kampaň poutavě seznamuje s tím, jak se má správně třídit elektroodpad, jak se s ním dále nakládá a jaký to vše má vlastně smysl pro lidi i pro přírodu. Webové stránky projektu jsou určeny všem generacím a žádná radnice určitě neudělá chybu, pokud na ně upozorní i místní občany.

trojak v horním indexu [RK1]

Nejčtenější kategorie
Chytré město
442
Energetika
501
IT
367
Dotace a Finance
1360
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze