Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Energetika

Energie z burzy pro každého

Nakupovat elektrickou energii či zemní plyn na energetické burze POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) není již několik let výsadou pouze velkých energetických společností. Od roku 2014 si prostřednictvím trhu pro koncové odběratele zajišťuje dodávky elektřiny a plynu celá řada ministerstev, krajů, měst, obcí, nemocnic, ale i soukromých společností. Nedávno burza spustila prostředí, které pomůže se zajištěním dodávek elektřiny a plynu také domácnostem či maloodběratelům z řad podnikatelů. O fungování energetické burzy PXE a její nabídce jsme si povídali s Jaroslavem Severinem z obchodního oddělení.
Uvádíte, že dnes je možné, aby si prostřednictvím burzy zajistil energii prakticky kdokoli. Jak je možné, že se na jedné burze potkávají velké nadnárodní společnosti s domácnostmi?

Nejdříve je třeba zdůraznit, že se jedná o několik různých trhů. Prvním a nejvýznamnějším je tzv. velkoobchodní trh. Obchodují se zde standardizované produkty a probíhají zde největší objemy obchodů. Účastníky na tomto trhu jsou výrobci, dodavatelé i obchodníci s elektřinou. Právě za podpory významných dodavatelů byl v roce 2014 spuštěn trh pro koncové odběratele s elektřinou a plynem.
Na trhu pro konečné odběratele tedy mohu nakupovat i domácnosti?

Nikoli, tento trh je určen pro odběratele z firemního a veřejného sektoru, kteří zpravidla odebírají elektřinu či zemní plyn minimálně na jednom místě spadajícím do kategorie velkoodběr nebo spotřeba u odběrných míst kategorie maloodběr jde do stovek či tisíců megawatthodin za rok.
Jaké jsou výhody pro města či obce v případě burzovního nákupu energií?

Jednoznačnou výhodou je jeho transparentnost, rychlost a minimální administrativní náročnost pro všechny účastníky v porovnání s klasickou veřejnou zakázkou, kterou by města či obce jako každý veřejný zadavatel na dodávky energií musela vypsat. Zákon o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) umožňuje komodity obchodované na burze nakoupit prostřednictvím komoditní burzy a veřejní zadavatelé čím dál častěji využívají výhod, které jim tato cesta přináší.
Není burzovní nákup pro municipality rizikový?

Podle našich zkušeností a také zkušeností z řady měst je naopak tento způsob nákupu mnohem méně rizikový než klasická veřejná zakázka. V minulých letech se stávalo, že na trhu čas od času nějaký dodavatel zkrachoval a nebyl schopen dodávat energii za dohodnutých podmínek. Města, která měla smlouvu s takovými dodavateli bez dodávek energie nezůstala, ale dodávky od dodavatele poslední instance i nového dodavatele přinesly vyšší finanční zátěž, a to už nemluvíme o zaplacených zálohách, které se staly nedobytnými. Prověřit si uchazeče a správně stanovit kritéria pro jejich účast ve výběrovém řízení není často jednoduché. V případě burzovního nákupu se jedná o dodavatele, kteří splňují nejen podmínky dle ZZVZ, ale na trhu PXE musí plnit a dodržovat další náročná kritéria, aby mohli na trhu působit.
Ještě jsme se stále nedostali k domácnostem. Jak si mohu pro svoji domácnost nakoupit na burze a co k tomu potřebuji?

Pro domácnosti, drobné podnikatele, ale také pro obce jsme nedávno spustili platformu pro výběr nového dodavatele. Jedná se o službu parc4u a upřesnil bych, že se nejedná o klasický burzovní obchod, ale burza PXE je tvůrcem a garantem tohoto prostředí. Vnímáme, že změna dodavatele je stále považovaná za složitý proces, a toto se snažíme odběratelům ulehčit a umožnit jim změnu dodavatele přes několik málo kliknutí na počítači či telefonu. Celý proces je plně elektronický. Každý, kdo má mobilní telefon, e-mail, bankovní účet a poslední vyúčtování, si velmi rychle může zajistit výhodnější dodávku elektřiny či plynu, aniž by musel chodit na pobočku dodavatele.
Proč se PXE pustila do segmentu těch nejmenších zákazníků?

Důvodů, proč bychom měli spustit projekt pro segment nejmenších odběratelů bylo několik. V prvé řadě vnímáme velký problém s tzv. energetickými šmejdy. Jedním z úkolů burzy je kultivovat obchodní prostředí a vytvářet férové podmínky. Bereme to vážně, a proto v parc4u najdete jen prověřené dodavatele, kteří se zde zavážou chovat kultivovaně. Na odběratele zde nečekají žádné skryté kličky a ustanovení ve smlouvách ani žádné triky. Čeká vás pouze férová dodávka energie.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
424
Energetika
484
IT
344
Dotace a Finance
1326
Odpady
242

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze