Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Energetika

Fit for 55 zásadně změní českou ekonomiku. Fondy pokryjí část nákladů, ČR je však nesmí rozházet

Jaká je budoucnost výroby elektřiny v Česku? A kdo energetickou transformaci zaplatí? Bude drahá a bolestivá, zní od českých expertů.

Evropská komise v polovině července zveřejnila návrh balíčku Fit for 55, který má přivést EU k 55procentní snížení emisí do roku 2030.

Jednou z klíčových součástí balíčku je revize systému obchodování s emisními povolenkami, jejichž cena v posledních měsících raketově vzrostla. Balíček obsahuje také návrh na zvýšení spotřeby energie pocházející z obnovitelných zdrojů energie ze současných 32 na 40 procent. Osm procentních bodů přitom není žádná drobná korekce. Pro EU i Česko to podle Komory obnovitelných zdrojů energie znamená téměř zdvojnásobit současný podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie během deseti let.

Fit for 55: Nic nebude snadné, bude to velmi těžké. Jiná cesta ale není

Je potřeba, aby stát přestal rozvoj obnovitelných zdrojů jen snášet, ale vytvořil si potřebnou kapacitu svého aparátu, která podmínky pro energetickou transformaci bude aktivně vytvářet, zlepšovat a propagovat. A to minimálně tak usilovně, jako v případě plánu na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, píše v komentáři Štěpán Chalupa.

Jak financovat výrobu čisté elektřiny v Česku? Právě to se stalo ústředním tématem nedávné debaty, kterou uspořádalo CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU v Bruselu.

Větrník není jen sloup uprostřed lesa

„Ceny energií velmi rychle rostou a dá se odhadovat, že ještě v nejbližší době porostou,“ varoval poslanec Evropského parlamentu Evžen Tošenovský (ODS, ECR).

Podle Tošenovského je za to zodpovědné politické rozhodnutí, které nejprve vytěsnilo uhlí a nyní dostává do podobného tlaku plyn. „Toto rozhodnutí přišlo, aniž bychom byli nějak výrazně připraveni. Velký podíl mají mít například obnovitelné zdroje, technologicky však nejsme tak daleko.“

Problém Tošenovský přiblížil na výstavbě větrných elektráren.

„Větrník není jen jeden sloup postavený uprostřed lesa. Musíme k němu přitáhnout cestu, abychom ho postavili, a musíme k němu přitáhnout dráty, abychom tu energii někam odvedli,“ uvedl. Vzniká tak značné množství technologických a investičních problémů. „Bude to stát velké peníze. A to nezaplatí Evropská unie. Budeme to platit všichni,“ zdůraznil.

Zdroj: Euractiv

Nejčtenější kategorie
Chytré město
463
Energetika
541
IT
419
Dotace a Finance
1428
Zdravé město
9

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze