Memorandum o spolupráci v oblasti energetiky a rozvoje vodíkových technologií uzavřely Moravskoslezský a Košický samosprávny kraj. Spolupráce bude spočívat ve vzájemném předávání zkušeností i ve snaze společnými silami zajistit evropské zdroje na financování společných projektů. Memorandum o spolupráci podepsali 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a predseda Košického samosprávneho kraje Rastislav Trnka.
„Zvlášť v dnešní době, kdy se ceny plynu a elektřiny vyšplhaly do dříve nereálných cifer, se potvrzuje, že vodík potřebujeme. Tečka. Musíme napnout síly a dát rozvoji využívání vodíkových technologií nejvyšší prioritu. Ukázalo se, že bychom mohli mít silného partnera v Košickém kraji. Nejenže má stejné vize a plány, ale také už stejně jako my nastartoval konkrétní projekty. Když spojíme síly, budeme se moci vzájemně inspirovat, předávat si know-how a společně usilovat o evropské peníze. Oba kraje jsou definovány jako uhelné regiony a jsou tak zahrnuty do mechanismu spravedlivé transformace. Zelené projekty, mezi které vodík rozhodně patří, jsou přesně to, co EU při čerpání dotací čeká. A mezinárodní spolupráce uhelných regionů šance na úspěch určitě zvyšuje. Děkuji našim kolegům z Košického kraje, že to vnímají stejně a rozhodli se s námi dát na společnou cestu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka s tím, že oba kraje mají totožnou inovační infrastrukturu v oblasti vodíku. V Moravskoslezském kraji máme Centrum environmentálních a energetických technologií, v Košickém kraji je Centrum výzkumu vodíkových technologií.
„Košická župa našla v Moravsko-sliezskom kraji spoľahlivého partnera. Oba kraje spája rovnaký cieľ, a to využívanie energie budúcnosti nielen v doprave, ale napríklad aj v cestovnom ruchu. Verím, že spoločnými krokmi prispejeme k zníženiu uhlíkovej stopy, k čomu členské štáty zaviazala Európska únia. Kolegom z druhej strany hranice radi ponúkneme know–how v oblasti vodíkových bicyklov, s ktorými už máme priamu skúsenosť. Sme radi, že kolegov môžeme inšpirovať aj realizáciou geotermálneho vrtu pri obci Čižatice. Veríme, že sa stane potenciálnou alternatívu vykurovania v budúcnosti. Spoluprácou inovačných centier a vedeckých kapacít na univerzitách v oboch krajoch plánujeme zhotoviť dve plavidlá na vodíkový pohon. Jedna vodíková loď bude majetkom Košického samosprávneho kraja a jedna Moravsko-sliezskeho kraja. Partnerstvo nás tiež motivuje inovovať a hľadať riešenia, ktoré obyvatelia uvidia v konkrétnych projektoch,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Moravskoslezský i Košický kraj mají vytipované konkrétní projekty na zavádění vodíkových technologií hlavně v dopravě. „Díky tomu, že mají oba kraje výzkumné a vědecké kapacity na univerzitách, se můžeme těšit na velké věci. Univerzity budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů, obě se aktivně věnují vývoji prototypu sportovního závodního auta, konkrétně naše VŠB – TUO pracuje na projektu nazvaném StudentCar. Spolupráce by se mohla rozjet i při zavádění lodní vodíkové dopravy. Košická univerzita už vyvíjí vodíkovou loď a Moravskoslezský kraj může pilotně tuto loď testovat na Slezské Hartě, kde může vzniknout malá plnicí stanice. Bude to významný krok nejen v oblasti dopravy a energetiky, ale i pro cestovní ruch,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.
Kromě vodíkových technologií budou oba kraje na základě uzavřeného memoranda spolupracovat i při přípravách na realizaci malých modulárních reaktorů. Moravskoslezský kraj i Košický samosprávny kraj plánují také projekty na hloubkové geotermální vrty, mohou tedy v budoucnu také sdílet zkušenosti z aplikace geotermální energie
Foto a zdroj: Moravskoslezský kraj